Intel skal genvinde markedsandele: Her er det nye afgørende våben i kampen om laptop-markedet

Intel slipper en ny kollektion af CPU’er til det bærbare marked. Meget er forbedret, men selskabets nye kreationer har en afgørende svaghed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få overblik over Intels nye CPU-kollektion
  • Forstå hvorfor udgivelserne er så vigtig for selskabet
  • Se, hvor de nye Intel-processorer halter
870
4:30 min
Den amerikanske chip-gigant har været igennem nogle drøje år på det seneste, hvor selskabet blandt andet har set konkurrenter som AMD, Apple, Samsung og TSMC enten skrotte eller udkonkurrere den ellers hæderkronede producent.

Et nøglemarked og en standhaftig bastion for producenten er markedet for bærbare pc’er, hvor Intels laptop-tilbud nu trues af AMD’s nyeste Ryzen processorer, Microsofts brug af ARM-CPU’er samt Apples egenudviklede A-processorer.

Den front imødekommer Intel nu med sin 11. generation af Core-processorer, som tilbyder på væsentlige udviklinger på et væld af områder.

Med et synes Intel at kunne gøre sig gældende igen – men svagheder er der fortsat flere af.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job