Intel skal genvinde markedsandele: Her er det nye afgørende våben i kampen om laptop-markedet

Intel slipper en ny kollektion af CPU’er til det bærbare marked. Meget er forbedret, men selskabets nye kreationer har en afgørende svaghed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få overblik over Intels nye CPU-kollektion
  • Forstå hvorfor udgivelserne er så vigtig for selskabet
  • Se, hvor de nye Intel-processorer halter
870
4:30 min
Den amerikanske chip-gigant har været igennem nogle drøje år på det seneste, hvor selskabet blandt andet har set konkurrenter som AMD, Apple, Samsung og TSMC enten skrotte eller udkonkurrere den ellers hæderkronede producent.

Et nøglemarked og en standhaftig bastion for producenten er markedet for bærbare pc’er, hvor Intels laptop-tilbud nu trues af AMD’s nyeste Ryzen processorer, Microsofts brug af ARM-CPU’er samt Apples egenudviklede A-processorer.

Den front imødekommer Intel nu med sin 11. generation af Core-processorer, som tilbyder på væsentlige udviklinger på et væld af områder.

Med et synes Intel at kunne gøre sig gældende igen – men svagheder er der fortsat flere af.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job