Eksperter advarer: Ny afgift kan give Skat nye massive it-problemer

Mandag fremlægger den såkaldte Eldrup-kommission et forslag til et nyt afgiftssystem, der skal sikre flere grønne elbiler i fremtiden. Men forslaget kan lægge sporene til endnu en stor it-skandale hos skattemyndighederne, advarer flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Senere i dag mandag kommer Eldrup-kommissionen med et bud på et nyt afgiftssystem, der skal sikre flere el-biler i fremtiden.

Men flere eksperter advarer nu imod, at et nyt afgiftssystem kan skabe nyt it-kaos hos skattevæsenet.

Det skriver Berlingske.

"Jeg håber, at Eldrup-udvalget kommer med nogle forslag, som er »plug and play«. Og jeg håber, at politikerne beslutter et ambitionsniveau, som gør, at vi har en million elbiler i 2030. Men det skal sket med et nyt afgiftssystem, som du umiddelbart kan implementere, og det kræver, at skattevæsenet meget hurtigt er i stand til at lave et IT-system, der kan understøtte det," siger Lars Aagaard, administrerende direktør for Dansk Energi, til avisen. Han erklærer sig på forhånd "skeptisk."

Jørn Rise, der er formand for 2.500 ansatte i skattevæsenet organiseret i Dansk Told & Skatteforbund, er også skeptisk overfor om man vil kunne håndtere it-problemerne, der følger med at implementere et nyt afgiftssystem.

Han understreger over for avisen, at man begynder at 'ryste i bukserne' ved tanken om at afgiftssystemet indeholder et nyt digitalt værktøj.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S