Eksperter advarer: Ny afgift kan give Skat nye massive it-problemer

Mandag fremlægger den såkaldte Eldrup-kommission et forslag til et nyt afgiftssystem, der skal sikre flere grønne elbiler i fremtiden. Men forslaget kan lægge sporene til endnu en stor it-skandale hos skattemyndighederne, advarer flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Senere i dag mandag kommer Eldrup-kommissionen med et bud på et nyt afgiftssystem, der skal sikre flere el-biler i fremtiden.

Men flere eksperter advarer nu imod, at et nyt afgiftssystem kan skabe nyt it-kaos hos skattevæsenet.

Det skriver Berlingske.

"Jeg håber, at Eldrup-udvalget kommer med nogle forslag, som er »plug and play«. Og jeg håber, at politikerne beslutter et ambitionsniveau, som gør, at vi har en million elbiler i 2030. Men det skal sket med et nyt afgiftssystem, som du umiddelbart kan implementere, og det kræver, at skattevæsenet meget hurtigt er i stand til at lave et IT-system, der kan understøtte det," siger Lars Aagaard, administrerende direktør for Dansk Energi, til avisen. Han erklærer sig på forhånd "skeptisk."

Jørn Rise, der er formand for 2.500 ansatte i skattevæsenet organiseret i Dansk Told & Skatteforbund, er også skeptisk overfor om man vil kunne håndtere it-problemerne, der følger med at implementere et nyt afgiftssystem.

Han understreger over for avisen, at man begynder at 'ryste i bukserne' ved tanken om at afgiftssystemet indeholder et nyt digitalt værktøj.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen