Nets efter fornyet corona-alarm: Medarbejdere skal blive hjemme

It-virksomhederne Nets har besluttet at medarbejdere skal arbejde hjemmefra og forventer, at størstedelen af medarbejderne bliver hjemme.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Premium Kun for abonnenter
Opdateret 9. september Medarbejdere hos Nets og andre it-virksomheder kommer til at arbejde hjemme i løbet af de kommende uger.

Sådan lyder det fra begge selskaber, som Computerworld har været i kontakt med.

Det sker efter sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) mandag på et pressemøde opfordrede alle ansatte i 17 kommuner i hovedstaden til at arbejde hjemmefra, fordi der lige nu er en stor stigning i antallet af danskere der bliver smittet med coronavirus.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Epona A/S

IT Support Specialist

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S