Populær programmeringsplatform blokeret i Kina: ’Volder skade på det kinesiske folks følelser’

Kinesiske børn bliver nu afskåret fra at tilgå en af verdens førende programmeringsplatforme til børn og unge.

Artikel top billede

Et essentielt værktøj til at lære børn at programmere, er nu ikke længere til at hente i Kina.

Det sker efter den kinesiske stat har lukket adgangen til programmeringssproget Scratch’s hjemmeside. Bag sproget, som primært er møntet på at lære børn og unge at kode, er organisationen Lifelong Kindergarten Group fra MIT Media Lab.

Forbuddet har været gældende siden midten af august, skriver netmediet TechCrunch.

Den 21 august meldte kinesiske statsmedier, at ”en stor del af projekterne på Scratch-hjemmesiden er ydmygende, misvisende og ærekrænkende for Kina”.

Blandt kritikpunkterne er hvordan dropdown-lister over lande tæller nationer som Hong Kong, Macau og Taiwan.

”Platforme som Scratch har en bred brugerskare blandt unge kinesere. Præcis derfor må platformen udøve selvdisciplin. At tillade anti-kinesisk og separatistisk diskurs volder skade på det kinesiske folks følelser, er langt over stregen og giftigt for forholdet til Kina,” lyder det blandt andet i det kinesiske ungdomsmedie K618’s kritik af programmeringsplatformen.

Scratch er et visuelt programmeringssprog møntet til børn, som sigter efter at gøre det enkelt at kreere spil, animationer, historier og lignende. Scratch er blandt andet omtalt som værende ’benchmarken indenfor programmerings-software til børn’ af Anqi Zhou direktør hos den kina-baserede startup ’Dream Codes True’ med fokus på kinesiske børn og unge.

Scratch benyttes af over 60 millioner børn kloden over. I Kina tælles omkring tre millioner Scratch-brugere.

Mens Kina nu blokerer for Scratch' hjemmeside og download af Scracth-platformen. Vil den programmeringseditor, der følger med Scratch, kan stadig fungere offline, hvorfor eksisterende brugere stadig kan benytte sig af sproget.

Læs også: Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS