Kina udvider sin ‘Great Firewall: ” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Kina skruer op for sin ‘Great Firewall,” der sikrer, at kun ønsket indhold fra internettet slipper ind i landet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kina strammer skruen på sin såkaldte ‘Great Firewall’ - eller ‘GFW’ - som landet anvender til at blokere for uønsket indhold fra udlandet.

Med en opdatering i sidste uge er GFW nemlig nu begyndt at blokere for alle de krypterede HTTPS-forbindelser, der opsættes med de nyeste protokoller og teknologier, som blandt andet forhindrer aflytning.

Det gælder blandet andet protokoller som TLS 1.3 og ESNI (‘encrypted server name indication’)

Det fortæller Great Firewall Report, der løbende måler og tracker på den kinesiske regerings gerninger på internettet.

Kineserne lader fortsat internet-trafik baseret på ældre protokoller slippe igennem - inklusive ældre TLS-protokoller som eksempelvis TLS 1.1 og 1.2 og SNI, der er den ikke-krypterede forgænger til ESNI.

Plads til indgriben

De har den fordel for kineserne, at de åbner mulighed for, at de kinesiske myndigheder kan gribe ind, hvis en bruger forsøger at få kontakt med et domæne.

Det kan man ikke i de nye protokoller, der ikke rummer samme muligheder for filtrering og kontrol af det indhold, som kineserne kan få adgang til.

Ifølge Great Firewall Report findes der dog for tiden seks metoder til at omgå den kinesiske blokering i apps og software samt fire metoder, der kan anvendes på servere og i backends.

“Disse metoder er dog næppe langtidsholdbare. I kattens jagt på musen er det sandsynligt, at Great Firewall vil fortsætte med at forbedre sine evner til at udøve censur,” hedder det i rapporten.

Du kan læse mere hos Great Firewall Report her.

Læs også:

USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Danske virksomheder har fået godt gang i online-salg til Kina

Apple fjerner næsten 30.000 apps fra App Store på grund af manglende licenser

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job