Kina udvider sin ‘Great Firewall: ” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Kina skruer op for sin ‘Great Firewall,” der sikrer, at kun ønsket indhold fra internettet slipper ind i landet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kina strammer skruen på sin såkaldte ‘Great Firewall’ - eller ‘GFW’ - som landet anvender til at blokere for uønsket indhold fra udlandet.

Med en opdatering i sidste uge er GFW nemlig nu begyndt at blokere for alle de krypterede HTTPS-forbindelser, der opsættes med de nyeste protokoller og teknologier, som blandt andet forhindrer aflytning.

Det gælder blandet andet protokoller som TLS 1.3 og ESNI (‘encrypted server name indication’)

Det fortæller Great Firewall Report, der løbende måler og tracker på den kinesiske regerings gerninger på internettet.

Kineserne lader fortsat internet-trafik baseret på ældre protokoller slippe igennem - inklusive ældre TLS-protokoller som eksempelvis TLS 1.1 og 1.2 og SNI, der er den ikke-krypterede forgænger til ESNI.

Plads til indgriben

De har den fordel for kineserne, at de åbner mulighed for, at de kinesiske myndigheder kan gribe ind, hvis en bruger forsøger at få kontakt med et domæne.

Det kan man ikke i de nye protokoller, der ikke rummer samme muligheder for filtrering og kontrol af det indhold, som kineserne kan få adgang til.

Ifølge Great Firewall Report findes der dog for tiden seks metoder til at omgå den kinesiske blokering i apps og software samt fire metoder, der kan anvendes på servere og i backends.

“Disse metoder er dog næppe langtidsholdbare. I kattens jagt på musen er det sandsynligt, at Great Firewall vil fortsætte med at forbedre sine evner til at udøve censur,” hedder det i rapporten.

Du kan læse mere hos Great Firewall Report her.

Læs også:

USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Danske virksomheder har fået godt gang i online-salg til Kina

Apple fjerner næsten 30.000 apps fra App Store på grund af manglende licenser

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS