Saxberg ser tilbage på den første tid som ITB-topchef: "Vi havde en strategi, men vi blev lige banket tilbage til niveau nul"

Interview: Natasha Friis Saxberg tiltrådte i januar som topchef i IT-Branchen med store visioner og en ny strategi i hånden. Efter to måneder i jobbet måtte hun dog lægge de storstilede planer på hylden for en stund. "Det vigtigste var bare at hjælpe vores medlemmer, der som alle andre gik fuldstændigt i overlevelsesmode," siger hun. Læs om Natasha Friis Saxbergs hektiske første tid i jobbet her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Natasha Friis Saxberg oplevede de første måneder som topchef for IT-Branchen midt i coronakrisen
  • Læs hvordan det var "ren overlevelsesmode" da coronakrisen ramte
  • Bliv klogere på hvordan coronakrisen har været en accelerator for IT-Branchens strategi
  • Indsigt i hvordan Natasha Friis Saxberg nu kan arbejde videre med sin strategi for IT-Branchen i efteråret
  • Se hvordan hun forholder sig til Brancheforeningen for Tech Startups i den ligning
2.553
13 min
Natasha Friis Saxberg havde blot siddet lidt over to måneder i topchefstolen hos IT-Branchen, da coronakrisen ramte.

Den nyslåede topchef havde ellers brugt årets første måneder på at tale om, hvordan IT-Branchen skulle invitere en ny type af medlemmer ind i butikken, så SMV-segmentets andel af medlemsskaren blev mindre og invitere til flere samarbejder på tværs af sektorer.

Natasha Friis Saxbergs indkøringsperiode skulle kulminere på brancheforeningens årsmøde 26. marts, men før det skete, ramte coronavirussen Danmark, og dermed skiftede topchefens prioriteter også - i hvert fald for en stund.

Nu fortæller Natasha Friis Saxberg til Computerworld, hvordan hun har oplevet den første hektiske tid i jobbet.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S