Sims 2 sælger en million eksemplarer på 10 dage

Spildistributøren Electronic Arts har slået alle sine hidtidige salgsrekorder med det nye Sims 2-spil.

I de 10 dage efter lanceringen blev der langet mere end en million kopier over disken, og det er endnu ikke overgået i de 22 år, selskabet har eksisteret.

Mere end halvdelen af den første million spil er blevet solgt i Europa, hvilket også er usædvanligt i forhold til, at det amerikanske marked anses for hovedaftager.

Den første udgave af Sims kom i 2000 og blev siden fulgt af en lang række tillægspakker og har været det hidtil bedst sælgende pc-spil overhovedet med 35 millioner solgte eksemplarer, heraf omkring 500.000 i Danmark. (rst)

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland