Stifter Eske Gunge efter salg af Actimo for 200 millioner kroner: "Tænk, at vi bliver købt af nogen, der vil hjælpe os med at realisere vores drøm. Tænk lige over hvor fedt det er"

Interview: Norske Kahoot har købt det blot otte år gamle danske it-selskab Actimo for 200 millioner kroner, og skal nu få selskabet ud over Danmarks grænser. "Alt det, som alle har bidraget med, det skal bruges. Både platformen, alle medarbejderne og den viden vi har. Det er bare så fedt. Det er arbejdspladser og det er vækst for virksomheden," siger direktør og stifter Eske Gunge.

Artikel top billede

Eske Gunge, direktør og stifter af Actimo.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Actimo har solgt virksomheden til norske Kahoot
  • Læs stifter Eske Gunges baggrund for beslutningen
  • Se hvad næste skridt bliver for Actimo efter salget
787
4 min
Den danske it-virksomhed Actimo er blevet solgt til norske Kahoot, der særligt er kendt for sin udbredte quiz-app.

Stifter og diretør for Actimo, Eske Gunge, fortæller, at målet med salget er, at få den danske vækstvirksomhed til at blive kendt i hele verden.

"Vi var i gang med at kigge på, hvordan vi kunne komme ud i verden, og der var Kahoot en fantastisk mulighed. Vi har hele tiden være åbne over for at få en strategisk partner ind, men vi havde ikke regnet med at sælge," siger Eske Gunge til Computerworld.

Læs mere her: Norske Kahoot køber det danske it-selskab Actimo for op mod 200 millioner kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job