Syv top-hackere afsløret: Har hacket mere end 100 virksomheder

USA sigter syv navngivne tophackere for at have hacket mere end 100 virksomheder og personer i en vifte af angrebsmetoder.

Artikel top billede

USA vil have fingre i syv top-hackere og indleder nu international jagt på dem.

De syv hackere - fem kinesere og to malayer - har ifølge USA hacket mere end 100 virksomheder og personer i USA, Asien og Sydamerika via en avanceret fidus i online-spil.

De har dernæst udnyttet de ramte virksomheder til at hvidvaske millioner af kroner, ligesom de står bag ransomware og cryptojacking, hvor de har udnyttet computere til at mine kryptovaluta, lyder det fra USA.

Ifølge USA har tre af hackerne - Jiang Lizhi, Qian Chuan og Fu Qiang - siden 2014 arbejdet for det kinesiske it-sikkerhedsselskab Chengdu 4040 som white hackers.

De andre to kinesere - Zhang Haoran og Tan Dailin - er sigtet for at hacke computerspil-selskaber og stjæle spil, som de har solgt på det sorte marked.

De to malayer - Wong Ong Hua og Ling Yang Ching - er sigtet for blandt andet identitets-tyveri og bedrag.

USA har allerede anholdt de to malayer, som nu er varetægtsfængslede, mens man ikke ved, hvor de fem kinesere opholder sig.

Du kan læse mere udførligt om sagen hos CNN her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S