Syv top-hackere afsløret: Har hacket mere end 100 virksomheder

USA sigter syv navngivne tophackere for at have hacket mere end 100 virksomheder og personer i en vifte af angrebsmetoder.

Artikel top billede

USA vil have fingre i syv top-hackere og indleder nu international jagt på dem.

De syv hackere - fem kinesere og to malayer - har ifølge USA hacket mere end 100 virksomheder og personer i USA, Asien og Sydamerika via en avanceret fidus i online-spil.

De har dernæst udnyttet de ramte virksomheder til at hvidvaske millioner af kroner, ligesom de står bag ransomware og cryptojacking, hvor de har udnyttet computere til at mine kryptovaluta, lyder det fra USA.

Ifølge USA har tre af hackerne - Jiang Lizhi, Qian Chuan og Fu Qiang - siden 2014 arbejdet for det kinesiske it-sikkerhedsselskab Chengdu 4040 som white hackers.

De andre to kinesere - Zhang Haoran og Tan Dailin - er sigtet for at hacke computerspil-selskaber og stjæle spil, som de har solgt på det sorte marked.

De to malayer - Wong Ong Hua og Ling Yang Ching - er sigtet for blandt andet identitets-tyveri og bedrag.

USA har allerede anholdt de to malayer, som nu er varetægtsfængslede, mens man ikke ved, hvor de fem kinesere opholder sig.

Du kan læse mere udførligt om sagen hos CNN her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S