Sådan får du fat i de bedste udenlandske it-folk: "Vi er heldige, at lønnen ikke bliver prioriteret højere"

Det strømmer ind i Danmark med udenlandske it-folk, men det er langt fra nok. Danske arbejdsgivere er nødt til at sætte ind med de gode historier, kulturændring og samarbejde. Her er anbefalingerne fra direktør for Digital Hub Denmark, Camilla Rygaard-Hjalsted.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Danmark ifølge direktør for Digital Hub Denmark har behov for mere udenlandsk it-arbejdskraft
  • Her er de faktorer de udenlandske digitale talenter prioriterer højest
  • De største udfordringer i forhold til at fastholde de udenlandske it-folk
  • Se hvad direktør for Digital Hub Denmark opfordrer danske arbejdsgiver til at gøre
1.206
6:15 min
Antallet af udenlandske it-folk i Danmark stiger støt, men der er fortsat ikke nok til at dække behovet.

En ny undersøgelse fra Digital Hub Denmark viser således, at antallet af udenlandske digitale specialister i Danmark fra 2016 til 2019 steg med knap 50 procent, mens det samlede antal it-specialister herhjemme i samme periode steg med 14 procent.

Ifølge kortlægningen var der i 2019 167.200 såkaldte ‘digitale talenter’ - udviklere, designere, ingeniører og lignende - i Danmark, hvoraf de 11 procent kom fra udlandet.

Alligevel er der ikke tryk nok på kedlerne, når det gælder om at tiltrække de udenlandske it-specialister.

Det siger direktør i Digital Hub Denmark, Camilla Rygaard-Hjalsted, til Computerworld.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS