Fire temaer skal øverst på dagsordenen i kommende national strategi for cybersikkerhed: Se dem her

Danmark skal have en national strategi for cybersikkerhed. Vægten skal lægges på fire områder. Se hele kommissoriet her.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Danmark skal have en ny national strategi for cybersikkerhed.

Det mener regeringen, der sætter gang i arbejdet med at udforme den nye strategi sammen med arbejdsgrupper, der kommer til at gå på tværs af en række ministerier med Digitaliseringsstyrelsen for bordenden.

Den kommende strategi skal ifølge regeringen bygges op om fire overordnede temaer:

- It-sikkerhed skal forankres i ledelserne, og strategien skal sikre, at ledelser og chefer altid forstår og prioriterer området.

- Strategien skal sikre, at Danmark også under alvorlige hackerangreb kan opretholde vigtige samfundsfunktioner.

- Strategien skal sikre, at myndigheder og virksomheder samarbejder om viden og løsninger på it-sikkerhedsområdet.

- Og så skal sikre, at Danmark deltager aktivt internationalt og bidrager til “at skabe et åbent, sikkert og troværdigt internet og beskytte de samfundsvigtige digitale infrastrukturer,” som det hedder.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) meddeler, at Danmark blandt andet vil styrke det internationale samarbejder under Nato og EU.

“Cybertruslen mod Danmark er meget høj. Vi ser hver dag, at kriminelle og statslige aktører forsøger at finde svagheder i vores cybersikkerhed til at stjæle fra og spionere mod danske myndigheder og virksomheder. Med den nye strategi vil vi sikre et fortsat robust dansk cyberforsvar,” siger hun.

Den nye strategi skal være klar engang til næste år

Du kan læse mere om arbejdet frem mod den nye strategi her.

Og du finder hele kommissoriet for arbejdet med den nye cyber-sikkerhedsstrategi her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems