Fire temaer skal øverst på dagsordenen i kommende national strategi for cybersikkerhed: Se dem her

Danmark skal have en national strategi for cybersikkerhed. Vægten skal lægges på fire områder. Se hele kommissoriet her.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Danmark skal have en ny national strategi for cybersikkerhed.

Det mener regeringen, der sætter gang i arbejdet med at udforme den nye strategi sammen med arbejdsgrupper, der kommer til at gå på tværs af en række ministerier med Digitaliseringsstyrelsen for bordenden.

Den kommende strategi skal ifølge regeringen bygges op om fire overordnede temaer:

- It-sikkerhed skal forankres i ledelserne, og strategien skal sikre, at ledelser og chefer altid forstår og prioriterer området.

- Strategien skal sikre, at Danmark også under alvorlige hackerangreb kan opretholde vigtige samfundsfunktioner.

- Strategien skal sikre, at myndigheder og virksomheder samarbejder om viden og løsninger på it-sikkerhedsområdet.

- Og så skal sikre, at Danmark deltager aktivt internationalt og bidrager til “at skabe et åbent, sikkert og troværdigt internet og beskytte de samfundsvigtige digitale infrastrukturer,” som det hedder.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) meddeler, at Danmark blandt andet vil styrke det internationale samarbejder under Nato og EU.

“Cybertruslen mod Danmark er meget høj. Vi ser hver dag, at kriminelle og statslige aktører forsøger at finde svagheder i vores cybersikkerhed til at stjæle fra og spionere mod danske myndigheder og virksomheder. Med den nye strategi vil vi sikre et fortsat robust dansk cyberforsvar,” siger hun.

Den nye strategi skal være klar engang til næste år

Du kan læse mere om arbejdet frem mod den nye strategi her.

Og du finder hele kommissoriet for arbejdet med den nye cyber-sikkerhedsstrategi her.

Læses lige nu

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura