Fire temaer skal øverst på dagsordenen i kommende national strategi for cybersikkerhed: Se dem her

Danmark skal have en national strategi for cybersikkerhed. Vægten skal lægges på fire områder. Se hele kommissoriet her.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Danmark skal have en ny national strategi for cybersikkerhed.

Det mener regeringen, der sætter gang i arbejdet med at udforme den nye strategi sammen med arbejdsgrupper, der kommer til at gå på tværs af en række ministerier med Digitaliseringsstyrelsen for bordenden.

Den kommende strategi skal ifølge regeringen bygges op om fire overordnede temaer:

- It-sikkerhed skal forankres i ledelserne, og strategien skal sikre, at ledelser og chefer altid forstår og prioriterer området.

- Strategien skal sikre, at Danmark også under alvorlige hackerangreb kan opretholde vigtige samfundsfunktioner.

- Strategien skal sikre, at myndigheder og virksomheder samarbejder om viden og løsninger på it-sikkerhedsområdet.

- Og så skal sikre, at Danmark deltager aktivt internationalt og bidrager til “at skabe et åbent, sikkert og troværdigt internet og beskytte de samfundsvigtige digitale infrastrukturer,” som det hedder.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) meddeler, at Danmark blandt andet vil styrke det internationale samarbejder under Nato og EU.

“Cybertruslen mod Danmark er meget høj. Vi ser hver dag, at kriminelle og statslige aktører forsøger at finde svagheder i vores cybersikkerhed til at stjæle fra og spionere mod danske myndigheder og virksomheder. Med den nye strategi vil vi sikre et fortsat robust dansk cyberforsvar,” siger hun.

Den nye strategi skal være klar engang til næste år

Du kan læse mere om arbejdet frem mod den nye strategi her.

Og du finder hele kommissoriet for arbejdet med den nye cyber-sikkerhedsstrategi her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse