Fire temaer skal øverst på dagsordenen i kommende national strategi for cybersikkerhed: Se dem her

Danmark skal have en national strategi for cybersikkerhed. Vægten skal lægges på fire områder. Se hele kommissoriet her.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Danmark skal have en ny national strategi for cybersikkerhed.

Det mener regeringen, der sætter gang i arbejdet med at udforme den nye strategi sammen med arbejdsgrupper, der kommer til at gå på tværs af en række ministerier med Digitaliseringsstyrelsen for bordenden.

Den kommende strategi skal ifølge regeringen bygges op om fire overordnede temaer:

- It-sikkerhed skal forankres i ledelserne, og strategien skal sikre, at ledelser og chefer altid forstår og prioriterer området.

- Strategien skal sikre, at Danmark også under alvorlige hackerangreb kan opretholde vigtige samfundsfunktioner.

- Strategien skal sikre, at myndigheder og virksomheder samarbejder om viden og løsninger på it-sikkerhedsområdet.

- Og så skal sikre, at Danmark deltager aktivt internationalt og bidrager til “at skabe et åbent, sikkert og troværdigt internet og beskytte de samfundsvigtige digitale infrastrukturer,” som det hedder.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) meddeler, at Danmark blandt andet vil styrke det internationale samarbejder under Nato og EU.

“Cybertruslen mod Danmark er meget høj. Vi ser hver dag, at kriminelle og statslige aktører forsøger at finde svagheder i vores cybersikkerhed til at stjæle fra og spionere mod danske myndigheder og virksomheder. Med den nye strategi vil vi sikre et fortsat robust dansk cyberforsvar,” siger hun.

Den nye strategi skal være klar engang til næste år

Du kan læse mere om arbejdet frem mod den nye strategi her.

Og du finder hele kommissoriet for arbejdet med den nye cyber-sikkerhedsstrategi her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)