Intel overrasker med sine nye kollektion: Banker AMD på flere fronter

Vi prøver den processor, som bare ikke må fejl for Intel. Den har dog gode odds, for der er krummer i Intels nye laptop-processorer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Intel klarer sig den skærpede laptop-konkurrence
  • Se hvor stor udvikling Intels grafiske ydelse er i
1.133
5:45 min
Den amerikanske chip-gigant Intel har længe ligget underdrejet, når der gælder udvikling af processorer.

En blanding af udskudte lanceringer af nye procesteknikker og en ærkerival AMD, som langsomt men sikkert har forbedret sin portefølje, gør at Intel i 2020 for første gang i lang tid er den chip-producent, der skal indhente en konkurrent.

Det sigter Intel efter med 11. generation af sine Core-processorer, som i dagens test tørner sammen med AMD’s Ryzen 4000-serie af processorer, som allerede fra begyndelsen synes at have en væsentlig fordel i sine otte regnekerner mod Intels blot fire.

Men det skal vise sig, at Intel har noget at skyde med den anden vej.

Det er godt, for vi er efterhånden der, hvor Intel ikke må fejle længere.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S