Intel overrasker med sine nye kollektion: Banker AMD på flere fronter

Vi prøver den processor, som bare ikke må fejl for Intel. Den har dog gode odds, for der er krummer i Intels nye laptop-processorer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Intel klarer sig den skærpede laptop-konkurrence
  • Se hvor stor udvikling Intels grafiske ydelse er i
1.133
5:45 min
Den amerikanske chip-gigant Intel har længe ligget underdrejet, når der gælder udvikling af processorer.

En blanding af udskudte lanceringer af nye procesteknikker og en ærkerival AMD, som langsomt men sikkert har forbedret sin portefølje, gør at Intel i 2020 for første gang i lang tid er den chip-producent, der skal indhente en konkurrent.

Det sigter Intel efter med 11. generation af sine Core-processorer, som i dagens test tørner sammen med AMD’s Ryzen 4000-serie af processorer, som allerede fra begyndelsen synes at have en væsentlig fordel i sine otte regnekerner mod Intels blot fire.

Men det skal vise sig, at Intel har noget at skyde med den anden vej.

Det er godt, for vi er efterhånden der, hvor Intel ikke må fejle længere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS