Intel overrasker med sine nye kollektion: Banker AMD på flere fronter

Vi prøver den processor, som bare ikke må fejl for Intel. Den har dog gode odds, for der er krummer i Intels nye laptop-processorer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Intel klarer sig den skærpede laptop-konkurrence
  • Se hvor stor udvikling Intels grafiske ydelse er i
1.133
5:45 min
Den amerikanske chip-gigant Intel har længe ligget underdrejet, når der gælder udvikling af processorer.

En blanding af udskudte lanceringer af nye procesteknikker og en ærkerival AMD, som langsomt men sikkert har forbedret sin portefølje, gør at Intel i 2020 for første gang i lang tid er den chip-producent, der skal indhente en konkurrent.

Det sigter Intel efter med 11. generation af sine Core-processorer, som i dagens test tørner sammen med AMD’s Ryzen 4000-serie af processorer, som allerede fra begyndelsen synes at have en væsentlig fordel i sine otte regnekerner mod Intels blot fire.

Men det skal vise sig, at Intel har noget at skyde med den anden vej.

Det er godt, for vi er efterhånden der, hvor Intel ikke må fejle længere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job