Intel overrasker med sine nye kollektion: Banker AMD på flere fronter

Vi prøver den processor, som bare ikke må fejl for Intel. Den har dog gode odds, for der er krummer i Intels nye laptop-processorer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Intel klarer sig den skærpede laptop-konkurrence
  • Se hvor stor udvikling Intels grafiske ydelse er i
1.133
5:45 min
Den amerikanske chip-gigant Intel har længe ligget underdrejet, når der gælder udvikling af processorer.

En blanding af udskudte lanceringer af nye procesteknikker og en ærkerival AMD, som langsomt men sikkert har forbedret sin portefølje, gør at Intel i 2020 for første gang i lang tid er den chip-producent, der skal indhente en konkurrent.

Det sigter Intel efter med 11. generation af sine Core-processorer, som i dagens test tørner sammen med AMD’s Ryzen 4000-serie af processorer, som allerede fra begyndelsen synes at have en væsentlig fordel i sine otte regnekerner mod Intels blot fire.

Men det skal vise sig, at Intel har noget at skyde med den anden vej.

Det er godt, for vi er efterhånden der, hvor Intel ikke må fejle længere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S