Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

It-giganten Oracle er blevet medejer af TikTok i USA, hvilket er med til at sikre det sociale medies overlevelse på amerikansk jord. Præsident Donald Trump har foreløbigt godkendt aftalen, der også sikrer medejerskab til supermarkedskæden Walmart.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvilken aftale Oracle har lavet med TikTok
  • indsigt i det politiske pres TikTok oplever i USA
  • Hvilken værdiansættelse selskabet satser på i kommende børsnotering
687
3:30 min
Nu kan amerikanske Oracle kalde sig for medejer og cloud-leverandør til TikTok i USA.

Søndag aften kunne Oracle bekræfte aftalen, der har været under hastig behandling, da præsident Donald Trump oprindeligt havde bebudet et fuldstændigt forbud mod det kinesiske sociale medie i USA, der skulle træde i kraft 20. september.

Oracle køber nu 12,5 procent af aktierne i TikToks amerikanske datterselskab ved navn TikTok Global.

Det oplyser Oracle i en meddelelse til Computerworld.

Samtidig

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S