7N gør indtog på nyt marked - vil bide skeer med Deloitte og McKinsey

Det danske konsulenthus 7N bevæger sig nu ind på markedet for management consulting-ydelser og vil derved bide skeer med store spillere som Deloitte og McKinsey. Nyindhentet profil fra PwC skal stå i spidsen for satsningen.

Artikel top billede

(Foto: 7N)

it-konsulenthuset 7N er klar med ny offensiv.

Selskabet, der sidste år opnåede en milliardomsætning, vil nu udvide porteføljen med management consulting-ydelser.

Det er et marked, hvor veletablerede spillere som McKinsey og Deloitte i dag sidder tungt på.

Det skriver Børsen.

"Et traditionelt management consulting-hus har et stort hjul af værktøjer, der dækker hele virksomheden. Vores management konsulentydelser kommer til at omhandle, hvordan du får din performance op i it-afdelingen. Det er det, vi kan,” siger Jeppe Hedaa, stifter og administrerende direktør i 7N, til Børsen.

Selskabet er derfor ved at opbygge en afdeling af it-freelancere og konsulenter, der skal rådgive topledelserne i forbindelse med strategi og digitale transformationer.

7N har indhentet Theis Eichel, tidligere partner i PwC, til at stå i spidsen for den nye satsning.

læs også: 7N-direktør Jeppe Hedaa forudser enorme forandringer for it-afdelingerne i 2020'erne: "De dage, hvor it var noget mystisk noget, er ovre"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect