Ups!: Gammelt fjernsyn lagde internetforbindelsen ned i hel landsby i halvandet år

I halvandet år var en hel landsby i Wales plaget af elendig bredbåndsforbindelse, som begyndte hver dag klokken syv om morgenen. Teknikere kæmpede med at løse mysteriet, men lige meget hjalp det. Årsagen viste sig at være et brugt tv, som en af byens familier havde taget i brug.

Artikel top billede

Landsbyen Aberhosan i Wales. Foto © Derek Harper (cc-by-sa/2.0)

Elendige internetforbindelser er et irritationsmoment. Det kan de fleste nok skrive under på.

I Wales ligger landsbyen Aberhosan, og her var der i den grad noget at blive irriteret over, for i intet mindre end halvandet år var der massive problemer med byens bredbåndforbindelser leveret af selskabet Openreach.

Problemet begyndte hver morgen omkring klokken syv. Derefter oplevede indbyggerne i byen problemer med langsomme forbindelser og med overhovedet at komme på nettet. Det skriver BBC.

Teknikerne fra Openreach søgte at løse problemet ved at skifte en del kabler i byen, men lige meget hjalp det. Først da teknikerne tog en spadseretur i byen en morgen før klokken syv iført en spektrumanalysator, fandt de årsagen til halvandet års hovedbrud.

Præcis klokken syv registrerede måleapparatet et stor udbrud af elektrisk støj, der skabte så meget interferens, at det endte med at lægge alle byens bredbåndsforbindelser mere eller mindre ned.

Den store elektriske støj-eksplosion viste sig at komme fra et brugt tv, som en familie i byen havde taget i brug, og som altså blev tændt hver morgen.

Ifølge en tekniker fra Openreach blev familien meget flove over at være årsag til al balladen og lovede ikke at bruge tv’et igen. Og siden har Aberhosan ikke haft problemer med forbindelserne.

Det er jo i øvrigt velkendt, at elektriske apparater som eksempelvis mikrobølgeovne kan give problemer med især WiFi-forbindelser. Det kan du læse mere om her:

Dårlig WiFi i hjemmet? Her er otte enkle råd til at sikre bedre Wi-Fi-dækning derhjemme

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse