Streaming: Gratis sci-fi i lange baner

For inkarnerede sci-fi fans kan udvalget på de gængse streamingtjenester undertiden virke lidt tyndt. Så banker ens hjerte for tidsrejser, deep space og aliens, må man ty til den mere ukendte tjeneste, DUST.

Artikel top billede

Når man har set og genset The Expanse, Black Mirror, Firefly og samtlige Alien-film, savner man måske ekstra brændstof under fremtidsfantasierne.

Her er det værd at kende DUST, en gratis streamingtjeneste, der bedst ses på YouTube, men også på et væld af andre kanaler.

Indholdet består først og fremmest af korte, underfundige og fantastiske sci-fi fortællinger. De er typisk produceret af små studier, studerende og genrefans.

Mange af filmene er rent CGI, og andre er så velproducerede, at man ville ønske, at der blev lavet en version i spillefilmslængde.

Kvaliteten er generelt høj, udvalget stort og er man til rå sci-fi, vil man uden tvivl blive hængende. De korte formater og små budgetter tillader en høj grad af eksperimenteren med genren, hvor de store produktioner oftere vælger mere sikre manus.

Filmene er inddelt i genrer som Caution: Danger Ahead og For the Heart & Mind. Hvis man har modne nerver, kan man tage et kig i katagorien Delightfully Terrifying og finde et udvalg af sci-fi horror og sorte dystopier, der køres helt ud på overdrevet. Det er stærk kaffe.

DUST fungerer også som arkiv og præsenterer jævnligt gamle klassikere, som man ikke kan finde andre steder. F.eks. George Lucas’ kortfilm fra 1967, Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB. Dertil kommer en section med podcasts, som ligeledes er gratis.

DUST kan findes på: watchdust.com og youtube.com/c/watchdust, indeholder i øjeblikket flere end 400 film og er stærkt vanedannende.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S