Stort indgreb hos Twitter: Nu bør brugerne læse før de deler

Twitter vil gerne have, at visse brugere tænker sig om en ekstra gang før de retweeter.

Artikel top billede

Det sociale medie Twitter indfører et nyt greb, for at sikre kvaliteten af de indslag der deles på platformen.

Fremover vil brugerne mødes med en opfordring til at læse en artikel, før den deles videre igennem et såkaldt ’retweet’.

Brugerne vil mødes med beskeden ’Overskrifter fortæller ikke hele historien’, som en opfordring til ikke at nøjes med blot at læse overskriften.

Funktionen har siden juni 2020 eksisteret på forsøgsbasis, men rulles nu ud globalt, skriver The Verge.

Siden forsøgsordningen trådte i kraft, oplever det sociale medie, at brugerne er blevet 40 procent mere tilbøjelige til at læse artiklen. Samtidig noterer Twitter at flere brugere har opgivet at retweete artiklen efter læsning.

Se også: Twitter bekræfter årsag til kæmpe hackerangreb: Her er forklaringen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos