SKI klar med genudbud af kæmpe rammeaftale 02.15: Indfører skærpede krav efter klager og annullering

SKI åbner for prækvalifikation til den kommende rammeaftale 02.15 om it-rådgivning. Det sker efter, at 02.15 sammen med 02.17 om it-konsulentydelser blev annulleret på grund af klager tidligere på året. Nu skærpes kravene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i 02.15 som SKI nu sender på gaden
  • Tjek hvor mange leverandører SKI vil prækvalificere
  • Se hvornår der er ansøgningsfrist
697
3:30 min
Efter at SKI i maj måtte annullere rammeaftalerne 02.15 og 02.17 om henholdsvis indkøb af it-rådgivning og it-konsulenter, genudsender SKI nu udbudsmaterialet om 02.15.

Interesserede virksomheder kan nu blive prækvalificeret til at blive leverandører på 02.15, der tidligere havde en værdi af 1,9 milliarder kroner fordelt over aftalens maksimale løbetid på fire år.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job