Sådan gennemfører top-CIO Jesper Riis massiv it-sammenlægning: "Vi vil kun have ét system til at understøtte én proces globalt"

Interview: På 15 måneder skal Jesper Riis integrere DSV's største opkøb nogensinde, Panalpina med 14.500 ansatte i 70 lande, i virksomheden. Den fulde integration forventes gennemført omkring årsskiftet. "Vi er mere end 90 procent af vejen," siger han. Læs fortællingen om den store opgave her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Jesper Riis gennemfører den massive it-sammenlægning mellem DSV og Panalpina på 15 måneder
  • Læs hvordan Jesper Riis sætter den nye it-organisation
  • Se hvordan koncernens it-organisation er blevet mere end tredoblet på fire år
  • Bliv klogere på hvordan Jesper Riis og hans organisation kan trække på erfaringerne fra DSV opkøb af amerikanske UTi i 2016
  • Tjek status på hvordan det står til med integrationen i øjeblikket
2.340
11:45 min
19. august 2019 gennemfører DSV selskabets største opkøb nogensinde.

Den danske transport- og logistikgigant overtager schweiziske Panalpina i en handel til 37 milliarder kroner.

DSV skifter koncernens navn til DSV Panalpina og overtager 14.500 ansatte fordelt på 70 lande.

Heldigvis kunne Jesper Riis trække på erfaringerne fra DSV's tidligere opkøb af amerikanske UTi for ni milliarder kroner i 2016.

Dengang havde Jesper Riis kun siddet i CIO-jobbet i DSV i lidt over et halvt år, og selvom det amerikanske opkøb var af mindre skala end Panalpina, var selskabets it-infrastruktur i dårligere stand.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS