Omsætningsrekord hos Elgiganten: Nu søsættes kæmpemæssigt it-sats

Elgiganten bryder med sidste års kedelige trend og igangsætter it-projekt for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

Elektronikkæden med de norske rødder, Elgiganten, kan for sjette år i streg mønstre en ny rekord i omsætningen.

Det fremgår af selskabet seneste årsregnskab, hvor omsætningen runder de 6,3 milliarder kroner, godt 150 millioner kroner og 2,5 procent bedre end sidste år.

For selskabet betyder det, at der igen er gang i salget efter det i forrige år brød med en ti år lang vækststime ved kun at gå 0,9 procent frem i omsætningen.

Driftsresultater lyder på 165 millioner kroner, hvilket til trods for omsætningsrekorden er lavere end tidligere års overskud.

For at styrke den fremtidige omsætning vil kæden skabe en ny webshop fra bunden, som skal gøre det hurtigere og enklere at bestille og få leveret de hårde pakker.

I alt skal der investeres 400 millioner kroner i projektet, som skal blive selskabets største satsning i 30 år:

“Det er en kæmpe og omfattende operation, som vi er gået i gang med. Det er vel det største, der er sket hos os i de seneste 30 år,” siger administrerende direktør Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S