TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

Omsætningsrekord hos Elgiganten: Nu søsættes kæmpemæssigt it-sats

Elgiganten bryder med sidste års kedelige trend og igangsætter it-projekt for 400 millioner kroner.

Elektronikkæden med de norske rødder, Elgiganten, kan for sjette år i streg mønstre en ny rekord i omsætningen.

Det fremgår af selskabet seneste årsregnskab, hvor omsætningen runder de 6,3 milliarder kroner, godt 150 millioner kroner og 2,5 procent bedre end sidste år.

For selskabet betyder det, at der igen er gang i salget efter det i forrige år brød med en ti år lang vækststime ved kun at gå 0,9 procent frem i omsætningen.

Driftsresultater lyder på 165 millioner kroner, hvilket til trods for omsætningsrekorden er lavere end tidligere års overskud.

For at styrke den fremtidige omsætning vil kæden skabe en ny webshop fra bunden, som skal gøre det hurtigere og enklere at bestille og få leveret de hårde pakker.

I alt skal der investeres 400 millioner kroner i projektet, som skal blive selskabets største satsning i 30 år:

“Det er en kæmpe og omfattende operation, som vi er gået i gang med. Det er vel det største, der er sket hos os i de seneste 30 år,” siger administrerende direktør Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere