Omsætningsrekord hos Elgiganten: Nu søsættes kæmpemæssigt it-sats

Elgiganten bryder med sidste års kedelige trend og igangsætter it-projekt for 400 millioner kroner.

Artikel top billede

Elektronikkæden med de norske rødder, Elgiganten, kan for sjette år i streg mønstre en ny rekord i omsætningen.

Det fremgår af selskabet seneste årsregnskab, hvor omsætningen runder de 6,3 milliarder kroner, godt 150 millioner kroner og 2,5 procent bedre end sidste år.

For selskabet betyder det, at der igen er gang i salget efter det i forrige år brød med en ti år lang vækststime ved kun at gå 0,9 procent frem i omsætningen.

Driftsresultater lyder på 165 millioner kroner, hvilket til trods for omsætningsrekorden er lavere end tidligere års overskud.

For at styrke den fremtidige omsætning vil kæden skabe en ny webshop fra bunden, som skal gøre det hurtigere og enklere at bestille og få leveret de hårde pakker.

I alt skal der investeres 400 millioner kroner i projektet, som skal blive selskabets største satsning i 30 år:

“Det er en kæmpe og omfattende operation, som vi er gået i gang med. Det er vel det største, der er sket hos os i de seneste 30 år,” siger administrerende direktør Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S