Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten

Danmarks største elektronikkæde, Elgiganten, har gennem de seneste ti år oplevet høj vækst, men i 2018/2019 voksede toplinjen blot med 0,9 procent.

Artikel top billede

I det seneste regnskabsår blev der i Elgigantens butikker langet smartphones, fladskærme og bærbare computere over disken for 6,2 milliarder kroner.

Det betyder ifølge Børsen, at der nu er blevet sat en stopper for en periode på næsten 10 år med markant vækst i den danske afdeling af den norsk-ejede elektronikkæde.

I det seneste regnskabsår har Elgiganten således kun haft en omsætningsfremgang på 0,9 procent mod en vækst på mellem fire og syv procent i de seneste år. Elgigantens resultat før skat falder desuden fra 127 millioner til 114 millioner.

Peder Stedal, der er topchef i Elgiganten, oplyser til Børsen, at resultatet blandt andet skyldes en varm sommer samt at fem af selskabets varehuse har været delvist lukket på grund af renovering.

"Der er jo ingen tvivl om, at man lever på en knivsæg i elektronikbranchen, når man sælger de varer, som vi gør. Der er konkurrence alle steder fra, og så er det klart, at der er en stor forskel på, om vi sælger fjernsyn og computere eller bordventilatorer til 399 kroner," siger Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Elgiganten har skiftet støvet intranet ud med Facebooks Workplace: "Nu er det okay at svare på direktørens besked med en GIF af Leonardo DiCaprio fra filmen Wolf of Wall Street"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S