Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten

Danmarks største elektronikkæde, Elgiganten, har gennem de seneste ti år oplevet høj vækst, men i 2018/2019 voksede toplinjen blot med 0,9 procent.

Artikel top billede

I det seneste regnskabsår blev der i Elgigantens butikker langet smartphones, fladskærme og bærbare computere over disken for 6,2 milliarder kroner.

Det betyder ifølge Børsen, at der nu er blevet sat en stopper for en periode på næsten 10 år med markant vækst i den danske afdeling af den norsk-ejede elektronikkæde.

I det seneste regnskabsår har Elgiganten således kun haft en omsætningsfremgang på 0,9 procent mod en vækst på mellem fire og syv procent i de seneste år. Elgigantens resultat før skat falder desuden fra 127 millioner til 114 millioner.

Peder Stedal, der er topchef i Elgiganten, oplyser til Børsen, at resultatet blandt andet skyldes en varm sommer samt at fem af selskabets varehuse har været delvist lukket på grund af renovering.

"Der er jo ingen tvivl om, at man lever på en knivsæg i elektronikbranchen, når man sælger de varer, som vi gør. Der er konkurrence alle steder fra, og så er det klart, at der er en stor forskel på, om vi sælger fjernsyn og computere eller bordventilatorer til 399 kroner," siger Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Elgiganten har skiftet støvet intranet ud med Facebooks Workplace: "Nu er det okay at svare på direktørens besked med en GIF af Leonardo DiCaprio fra filmen Wolf of Wall Street"

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S