Efter 10 år med markant vækst: Nu står omsætningen stille hos Elgiganten

Danmarks største elektronikkæde, Elgiganten, har gennem de seneste ti år oplevet høj vækst, men i 2018/2019 voksede toplinjen blot med 0,9 procent.

Artikel top billede

I det seneste regnskabsår blev der i Elgigantens butikker langet smartphones, fladskærme og bærbare computere over disken for 6,2 milliarder kroner.

Det betyder ifølge Børsen, at der nu er blevet sat en stopper for en periode på næsten 10 år med markant vækst i den danske afdeling af den norsk-ejede elektronikkæde.

I det seneste regnskabsår har Elgiganten således kun haft en omsætningsfremgang på 0,9 procent mod en vækst på mellem fire og syv procent i de seneste år. Elgigantens resultat før skat falder desuden fra 127 millioner til 114 millioner.

Peder Stedal, der er topchef i Elgiganten, oplyser til Børsen, at resultatet blandt andet skyldes en varm sommer samt at fem af selskabets varehuse har været delvist lukket på grund af renovering.

"Der er jo ingen tvivl om, at man lever på en knivsæg i elektronikbranchen, når man sælger de varer, som vi gør. Der er konkurrence alle steder fra, og så er det klart, at der er en stor forskel på, om vi sælger fjernsyn og computere eller bordventilatorer til 399 kroner," siger Peder Stedal til Børsen.

Læs også: Elgiganten har skiftet støvet intranet ud med Facebooks Workplace: "Nu er det okay at svare på direktørens besked med en GIF af Leonardo DiCaprio fra filmen Wolf of Wall Street"

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job