Spilpirater raser over effektiv kopisikring

En effektiv kopibeskyttelse med navnet Starforce har givet grå hår i hovedet hos spilpirater verden over. Beskyttelsen virker ved at installere sin egen Windows-driver. Blandt andre har det danske spil Gangland brugt beskyttelsen med stor succes.

Det er ikke noget særsyn med piratkopier af nye pc-spil allerede dagen efter, de er sendt på gaden, men en russisk-udviklet kopibeskyttelse er nu ved at ændre på den virkelighed.

Beskyttelsen med navnet Starforce har skabt vrede spilpirater, men omvendt givet ny luft til de selskaber, der kæmper mod piratkopiering.

Starforce bruger en række metoder til at sikre pc-spil mod kopiering så effektivt, at der kan gå op til flere måneder, før en piratkopi er tilgængelig.

Det er måneder, der kan være kritiske for en spiludvikler, som skal tjene sin millioninvestering hjem.

Holdt forbrydere væk

Det har man blandt andet oplevet hos den danske spiludvikler Media Mobsters, som har brugt Starforce til at beskytte sit mafiaspil Gangland.

Her gik der omkring halvanden måned, før den første fungerende piratkopi var at finde på nettet.

- Og den var mere eller mindre ubrugelig og krævede, at man fysisk skulle hive stikkene ud af alle sine drev i computeren for at få det til at fungere, fortæller Jacob Nordahl, producer hos Media Mobsters.

Den effektive kopibeskyttelse har fået spilpirater over hele verden til at søge efter metoder, hvorpå kopibeskyttelsen kan brydes.

Starforce er således emnet på en lang række af nettets debatfora.

- Jeg vil vide, hvordan man brænder Gangland eller får en kopi, der virker. Spillet bruger denne forbandede Starforce, som nogle folk kalder dødsstødet til piratkopier, skriver for eksempel en bruger med dæknavnet "thecrow-realone".

Opfordrer til sagsanlæg

Også i Danmark har Starforce vakt vrede hos forbrugerne, men her skyldes det primært, at kopibeskyttelsen anklages for at have en masse bivirkninger.

Blandt andet har selskabet bag erkendt, at kopibeskyttelsen i tidlige versioner har givet mange brugere problemer med deres USB-produkter.

Det har fået en enkelt bruger til på et debatforum at opfordre til sagsanlæg mod firmaet bag, fordi beskyttelsen angiveligt kan få computeren til at gå ned.

- Vi har ikke oplevet markante problemer, men vi har selvfølgelig mødt nogle ting. Brugervenligheden er da også et område, som man prøver at opgradere, siger Jacob Nordahl fra Media Mobsters.

Udfordrer Macrovision

Selv ser Starforce sig som udfordrer til amerikanske Macrovision, der sidder tungt på markedet for kopibeskyttelse med sit produkt Safedisc.

Det russiske selskab mener dog, at det har en langt mere effektiv beskyttelse, som ikke kan brydes på en enkelt dag.

- Firmaet går godt. Vi får mange nye store kunder, og vi er vel på omkring 100 spiltitler om året, siger den europæiske salgsdirektør, Olivier Duran, til Computerworld Online.

Selve kopibeskyttelsen udvikles af omkring 40 programmører i Rusland, mens selskabet også har afdelinger i Kina, USA og Europa.

Olivier Duran forklarer, at Starforce rent teknisk adskiller sig ved at være et værktøj, som spiludviklere kan implementere i kildekoden i deres spil i stedet for at bruge et standardprodukt.

Det giver udviklere mulighed for at kryptere alle filer og ikke kun den programfil, der styrer spillet.

Installerer egen driver

Samtidig kan Starforce aflæse, om den spil-cd, der bruges, er en original eller en kopi.

Det gøres blandt andet ved at installere sin egen Windows-driver, hvilket er et af de største kritikpunkter fra de forbrugere, som på nettet raser over kopibeskyttelsen.

Spiludviklere betaler per cd for at bruge kopibeskyttelsen, og det er ifølge Olivier Duran en forretningsmodel, som bruges af alle spillere på markedet.

En undersøgelse fra IDC vurderede for nyligt værdien af piratkopieret software i Danmark til at have rundet en milliard kroner i 2003, mens værdien i hele Europa var knap 60 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS