Spilpirater raser over effektiv kopisikring

En effektiv kopibeskyttelse med navnet Starforce har givet grå hår i hovedet hos spilpirater verden over. Beskyttelsen virker ved at installere sin egen Windows-driver. Blandt andre har det danske spil Gangland brugt beskyttelsen med stor succes.

Det er ikke noget særsyn med piratkopier af nye pc-spil allerede dagen efter, de er sendt på gaden, men en russisk-udviklet kopibeskyttelse er nu ved at ændre på den virkelighed.

Beskyttelsen med navnet Starforce har skabt vrede spilpirater, men omvendt givet ny luft til de selskaber, der kæmper mod piratkopiering.

Starforce bruger en række metoder til at sikre pc-spil mod kopiering så effektivt, at der kan gå op til flere måneder, før en piratkopi er tilgængelig.

Det er måneder, der kan være kritiske for en spiludvikler, som skal tjene sin millioninvestering hjem.

Holdt forbrydere væk

Det har man blandt andet oplevet hos den danske spiludvikler Media Mobsters, som har brugt Starforce til at beskytte sit mafiaspil Gangland.

Her gik der omkring halvanden måned, før den første fungerende piratkopi var at finde på nettet.

- Og den var mere eller mindre ubrugelig og krævede, at man fysisk skulle hive stikkene ud af alle sine drev i computeren for at få det til at fungere, fortæller Jacob Nordahl, producer hos Media Mobsters.

Den effektive kopibeskyttelse har fået spilpirater over hele verden til at søge efter metoder, hvorpå kopibeskyttelsen kan brydes.

Starforce er således emnet på en lang række af nettets debatfora.

- Jeg vil vide, hvordan man brænder Gangland eller får en kopi, der virker. Spillet bruger denne forbandede Starforce, som nogle folk kalder dødsstødet til piratkopier, skriver for eksempel en bruger med dæknavnet "thecrow-realone".

Opfordrer til sagsanlæg

Også i Danmark har Starforce vakt vrede hos forbrugerne, men her skyldes det primært, at kopibeskyttelsen anklages for at have en masse bivirkninger.

Blandt andet har selskabet bag erkendt, at kopibeskyttelsen i tidlige versioner har givet mange brugere problemer med deres USB-produkter.

Det har fået en enkelt bruger til på et debatforum at opfordre til sagsanlæg mod firmaet bag, fordi beskyttelsen angiveligt kan få computeren til at gå ned.

- Vi har ikke oplevet markante problemer, men vi har selvfølgelig mødt nogle ting. Brugervenligheden er da også et område, som man prøver at opgradere, siger Jacob Nordahl fra Media Mobsters.

Udfordrer Macrovision

Selv ser Starforce sig som udfordrer til amerikanske Macrovision, der sidder tungt på markedet for kopibeskyttelse med sit produkt Safedisc.

Det russiske selskab mener dog, at det har en langt mere effektiv beskyttelse, som ikke kan brydes på en enkelt dag.

- Firmaet går godt. Vi får mange nye store kunder, og vi er vel på omkring 100 spiltitler om året, siger den europæiske salgsdirektør, Olivier Duran, til Computerworld Online.

Selve kopibeskyttelsen udvikles af omkring 40 programmører i Rusland, mens selskabet også har afdelinger i Kina, USA og Europa.

Olivier Duran forklarer, at Starforce rent teknisk adskiller sig ved at være et værktøj, som spiludviklere kan implementere i kildekoden i deres spil i stedet for at bruge et standardprodukt.

Det giver udviklere mulighed for at kryptere alle filer og ikke kun den programfil, der styrer spillet.

Installerer egen driver

Samtidig kan Starforce aflæse, om den spil-cd, der bruges, er en original eller en kopi.

Det gøres blandt andet ved at installere sin egen Windows-driver, hvilket er et af de største kritikpunkter fra de forbrugere, som på nettet raser over kopibeskyttelsen.

Spiludviklere betaler per cd for at bruge kopibeskyttelsen, og det er ifølge Olivier Duran en forretningsmodel, som bruges af alle spillere på markedet.

En undersøgelse fra IDC vurderede for nyligt værdien af piratkopieret software i Danmark til at have rundet en milliard kroner i 2003, mens værdien i hele Europa var knap 60 milliarder kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks