Sådan ser fremtidens netværk ud ifølge Cisco: "Det næste bliver det autonome netværk"

Interview: Netværksteknologierne er i rivende udvikling, og der er i mindre og mindre grad brug for klassiske netværksteknikere til at sætte dem op. Fremtidens netværk kommer til at byde på endnu mere automatisering og så vil de i store træk være bygget på kode og kunstig intelligens, fortæller Cisco-chef Henrik Stær.

Artikel top billede

(Foto: © fotograf Søren Weile; Weiles Fotografi)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i fordelene i et automatiseret netværk
  • Så langt er transformationen lige nu ifølge Ciscos danske tekniske direktør
  • Hvor hurtigt virksomhederne i dag kan sætte et nyt netværk op
  • Hvad vi kan forvente at fremtidens netværk
1.138
5:45 min
Automatiseringen buldrer i disse år ind i nærmest alle kroge af virksomhedernes operationer.

Det sker i stigende grad også for det vitale netværk, der sørger for at dagens måske vigtigste ressource, data, kan flyde effektivt rundt i virksomhedernes virtuelle arbejdsmarkeder.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil