IT Relation sætter omsætningsrekord og køber nyt selskab

Outsourcing-selskabet IT Relation kommer ud af 2019 med en omsætning, der stiger med godt 60 millioner kroner. Samtidig falder bundlinjen. Se nøgletallene her.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Steinn owns all rights to this image. / Stefan_Steinn)

I 2019 landede IT Relation den højeste omsætning nogensinde.

Det viser selskabets regnskab for 2019, som IT Relation netop har offentliggjort.

IT Relation, der leverer it-outsourcing til små og mellemstore virksomheder, hævede omsætningen med 11 procent fra 555 millioner kroner i 2018 til 614 millioner kroner i 2019.

Samtidig med offentliggørelsen af regnskabet løfter IT Relation sløret for selskabets seneste opkøb, skriver ITWatch.

Det drejer sig om virksomheden Hostingkompagniet, som IT Relation nu overtager. Den forretning skal lægges sammen med Sotea, der er koncernen managed services-forretning.

"Hostingkompagniet passer spot on til Sotea, som primært er tilstede i Vestdanmark. Nu får vi en afdeling på Sjælland med egen salgsstyrke og organisation. De to virksomheder tilsammen bliver 25 medarbejdere og vil trække rigtig meget på resten af koncernen i forhold til datacentre, sikkerhed og compliance," fortæller Henrik Kastbjerg til ITWatch.

Køber nyt selskab

Overskuddet efter skat faldt fra 50,3 millioner kroner i 2018 til 44,6 millioner kroner i 2019. Det er et faldt på godt 13 procent.

Selskabet skriver i pressemeddelelsen, at betydelige investeringer i udvidelsen af koncernen var med til at påvirke driftsresultatet negativt.

Her viser der sig et fald i EBITDA fra 94 millioner kroner i 2018 til 88 i 2019.

"Vi investerer løbende i at udvide og styrke IT Relation-familien for at kunne tilbyde vores kunder én samlet løsning og fastholde vores kompromisløse tilgang til service på tværs af vores selskaber og de tre strategiske hovedområder inden for cloud services, professionelle services og digitalisering," skriver Henrik Kastbjerg, administrerende direktør i IT Relation, og fortsætter:

"I 2020 har vi budt velkommen til Scott/Tiger og C2IT Infrastructure, som vi arbejder på at integrere i Miracle42 og Mentor IT, og vi er fortsat på udkig efter attraktive muligheder for at udvide yderligere og styrke vores tilbud til kunderne."

De oplyste regnskabstal inkluderer ikke IT Relation-selskaberne Miracle 42, Scott/Tiger, Mentor IT, Sotea og C2IT.

I løbet af sidste år udvidedede IT Relation medarbejderskaren fra 412 til 464 ansatte.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS