Morgen-briefing: 20.000 Amazon-ansatte er smittet med Corona / Dansk tale-til-tekst teknologi på vej til det norske Storting / KMD henter international profil

Morgen-briefing: 20.000 Amazon-ansatte er smittet med Corona / Dansk tale-til-tekst teknologi på vej til det norske Storting

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til dagens morgen-briefing fra Computerworld.

Morgenens overblik er ved nyhedsbestyrer, Niels de Boissezon.

20.000 Amazon-ansatte er smittet med Corona

Den internationale nethandelsgigant Amazon indrømmer, at 19.816 af sine amerikanske medarbejdere har fået bekræftet eller formodet smitte med sygdommen Covid-19.

Det skriver finansmediet CNBC.

Tallet udgør 1,44 procent af virksomhedens samlede amerikanske stab.

De berørte medarbejdere findes i blandt andet selskabets varehuse og logistik men også i koncernens supermarkedskæde, Whole Food Market.

Opgørelsen tæller tilfælde fra 1. marts til 19. september.

Informationerne kommer efter flere måneders pres fra fagforeninger, politikere og lovgivere. Efter lang tids tavshed fra selskabet begyndte varehusmedarbejdere at kompilere en egen database over tilfælde i virksomheden, skriver mediet.

Bland tilfældene er mindst otte omkomne af sygdomme. Tallene er dog ikke opdateret i forbindelse med opgørelsen fra Amazon.

Til sammenligning er under en procent af supermarkedskæden Walmarts halvanden million ansatte, blevet smittet med sygdommen.

Dansk tale-til-tekst teknologi på vej til det norske Storting

Dansk tale-til-tekst teknologi er udvalgt til referatskrivning hos det norske Storting.

Selskabet Dictus ApS vinder udbuddet foran fire andre virksomheder ved at ”have leveret det bedste tilbud, både når det gælder pris og kvalitet,” lyder det i udbudsvurderingen.

Den norske tale-til-skrift model til Stortinget er udviklet på rekordtid hen over sommeren, skriver virksomheden.

Den består af en norsk akustisk model, norsk udtaleleksikon og en sprogmodel udviklet til netop Stortinget.

Virksomheden har siden 2019 leveret referatskrivning til Folketinget og regner med at få synergieffekter imellem Stortinget og Folketingstidende.

Begge anvender Dictus’ tale-til-tekst til effektivisering af skriveprocessen, men med forskellige arbejdsgange, der kan inspirere til fremtidige effektiviseringer.

Rolleskift i Nodes topledelse

It-konsulenthuset Nodes administrerende direktør, Andrea Rasmussen, får en ny rolle i forbindelse med fusionen amerikanske Fuzz og Japanske Monstar Lab.

Fremover bliver han Chief Growth Officer med opgave i sammen med gruppens COO at sikre global vækst og at udvikle en fælles virksomhedskultur på tværs af den nye virksomhed.

”Min vigtigste rolle i Nodes har altid været at vækste forretningen. Og det kan kun ske, hvis man skaber en attraktiv arbejdsplads, der er gennemsyret af motiverede, dedikerede og frem for alt glade kollegaer. Jeg skal tage det bedste fra alle vores kontorer og skabe en fælles kultur, hvor der stadig er plads til forskelle. Det er en udfordring, jeg ser frem til at påtage mig, fordi i sidste ende hænger vores kollegers trivsel direkte sammen med vores kunders succes,” fortæller Andreas Rasmussen i en meddelelse til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura