Sådan ser stillingen ud i browser-krigen: Chrome taber terræn

Googles Chrome-browser taber pusten og mister markedsandele til Microsofts browsere.

Artikel top billede

Googles populære Chrome-browser synes at miste terræn til flere af alternativerne på markedet for internet-browsere.

Ifølge data fra analysevirksomheden Net Applications ryger Chromes globale markedsandel under den magiske grænse på 70 procent med en markedsandel på 69,9 procent i september 2020.

Tilbagegangen er på hele en procentpoint, hvilket er den største for Chrome-browseren siden oktober 2019, hvor selskabets browser gik hele 1,1 procentpoint retur.

Siden sidste års tilbagegang, har Chrome dog vendt udviklingen og toppede i juli 2020, hvor 71 procent af klodens internet-browsere havde Chrome-logoet oppe i hjørnet.

Microsoft vinder frem

Mens Chrome er på retræte, vinder alternativerne fra Microsoft frem. Således står Microsofts Edge og Internet Explorer for sammenlagt 12,7 procent af browsertrafikken, en fremgang på 0,4 procentpoint efter to måneder med markante op og nedture.

Af den andel tegner Edge sig for 8,8 procentpoint og IE for 3,9 procentpoint.

Mozillas Firefox-browser slutter september måned af ved at tage en marginalt større andel på 7,2 procent af markedet.

Apples Safari forbliver på 3,6 procent, mens Opera-browseren bevarer sin andel på en procent.

Særskilt dansk udvikling

Mens Apple er en lilleput på den globale browser-scene, ser billedet på det danske marked noget anderledes ud ifølge Statcounter.

Her tegner Apples Safari-browser for 28,6 procent af browserne, mens Chrome fortsat tager den største andel med 57,7 procent.

Den tredje meste anvendte browser er samtidig ikke Firefox længere i september, da Edge overhaler Mozilla browseren i popularitet denne måned med henholdsvis 3,9 og 4,2 procent markedsandel.

Læs også: Apple slipper ny internet-browser løs: Det er begyndelsen på enden for udskældt internet-standard

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,