Sådan har Bo Bendsen bygget et helt nyt it-landskab til Falck på to år: "Hver gang vi åbnede en kasse og kiggede ned i den, så var det meget værre, end vi havde forestillet os"

Interview: Falck-CIO Bo Bendsen har nu gennemført første del af den mission, han blev hyret til: Falcks omfattende it-transformation er gennemført på lidt over to år. "Nu siger vi for første gang, at vi er færdige med it-transformationen." Læs fortællingen om det mægtige transformationsprojekt her.

Artikel top billede

(Foto: © Bo Bendsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Falcks toårige it-transformationsprojekt
  • Bliv klogere på hvordan coronakrisen påvirkede planerne og organisationen
  • Læs hvorfor flere dele af it-landskabet var i langt dårligere forfald, end Bo Bendsen havde forudset
  • Indsigt i fremtidens planer
  • Se hvordan it-organisationen nu er fordelt rundt i verden
1.686
8:30 min
To år, tre måneder og fem dage efter Bo Bendsen 1. juli 2018 tiltrådte som ny Falck-CIO, kunne han stille sig op foran organisationen og erklære sejr:

6. oktober 2020 meddelte CIO'en nemlig, at det omfattende toårige transformationsprojekt, hvor han via en femsøjlet strategi skulle bygge Falcks nye globale it-landskab, var gennemført.

"Vi annoncerede en ny global operationsmodel og en ny it-organisation. Nu siger vi for første gang, at vi er færdige med it-transformationen," siger Bo Bendsen til Computerworld.

Men vejen derhen har langt fra været snorlige uden udfordringer.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Holding A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S