Datatilsynet på vej med nye databaserede tilsynsformer efter skarp kritik: "Tilsynene har altid været risikobaserede. Men det har vi ikke kunnet dokumentere"

Datatilsynet fik hård kritik af Rigsrevisionen for ikke at have ført risikobaseret tilsyn. Det er dog helt forkert, mener Datatilsynet, der peger på, at udfordringen har været at kunne dokumentere det og inkludere data i tilsynsarbejdet. Nu er Datatilsynet på vej med nye databaserede koncepter.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Rigsrevisionens kritik af af Datatilsynets tilsynsarbejde
  • Sådan forholder Datatilsynet sig til manglende risikobaseret tilgang
  • Hvorfor Datatilsynet er på vej med nye databaseret koncepter
  • Hvordan Datatilsynet vil styrke det databaserede tilsynsarbjede
1.027
5:15 min
Datatilsynet har ifølge Rigsrevisionen ikke siden GDPR trådte i kraft 25. maj 2018 ført risikobaserede tilsyn.

Sådan lød den hårde kritik i en beretning om outsourcede persondata fra Rigsrevisionen, der blev offentliggjort i maj 2020.

Det er ifølge Rigsrevisionen et problem, da der derfor hersker usikkerhed om, hvorvidt Datatilsynet har brugt sine ressourcer mest optimalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos