Cloud-selskabet Twilio i kæmpe handel: Køber kundedataplatform for over 20 milliarder

Twilio forventer endeligt at gennemføre opkøbet af Segment i løbet af de kommende måneder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det amerikanske cloud-selskab Twilio køber kundedataplatformen Segment for 3,2 milliarder dollar, svarende til lidt over 20 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch.

Twilio, der har sit hovedsæde i San Francisco, forventer, at handlen bliver endeligt gennemført i løbet af fjerde kvartal, og når alle detaljer er på plads, er planen, at Segment bliver del af Twilio.

"Datasiloer ødelægger kundeoplevelser. Segment lader udviklere and selskaber bryde de siloer ned, så de kan bygge et komplet billede af deres kunder," lyder det i en meddelelse fra Twilios medstifter og topchef, Jeff Lawson, der fortsætter:

Kombineret med Twilios Customer Engagement Platform kan vi skabe et mere personligt, præcist og meningsfuldt engagement både i kundeservice, marketing, analytics samt salgsafdelingen. Vi er glade for at byde Segment velkommen på Twilio-holdet."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S