Cloud-selskabet Twilio i kæmpe handel: Køber kundedataplatform for over 20 milliarder

Twilio forventer endeligt at gennemføre opkøbet af Segment i løbet af de kommende måneder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Det amerikanske cloud-selskab Twilio køber kundedataplatformen Segment for 3,2 milliarder dollar, svarende til lidt over 20 milliarder kroner.

Det skriver Techcrunch.

Twilio, der har sit hovedsæde i San Francisco, forventer, at handlen bliver endeligt gennemført i løbet af fjerde kvartal, og når alle detaljer er på plads, er planen, at Segment bliver del af Twilio.

"Datasiloer ødelægger kundeoplevelser. Segment lader udviklere and selskaber bryde de siloer ned, så de kan bygge et komplet billede af deres kunder," lyder det i en meddelelse fra Twilios medstifter og topchef, Jeff Lawson, der fortsætter:

Kombineret med Twilios Customer Engagement Platform kan vi skabe et mere personligt, præcist og meningsfuldt engagement både i kundeservice, marketing, analytics samt salgsafdelingen. Vi er glade for at byde Segment velkommen på Twilio-holdet."

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)