Den danske kryptobørs Coinify får hvidvask-påbud af Finanstilsynet

Danske Coinify, der står bag en handelsplatform for kryptovaluta, får to hvidvaskpåbud af Finanstilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Den danske kryptobørs Coinify indkasserer påbud efter, at Finanstilsynet har været på inspektion.

Det fremgår af en meddelelse fra tilsynet.

Finantilsynets besøg tilbage i april 2020 skete i forbindelse med en undersøgelse af hvidvaskområdet, og i den forbindelse faldt to påbud af til Coinify.

"Virksomheden får påbud om at revidere virksomhedens risikovurdering, således at den i tilstrækkelig grad identificerer og vurderer risikoen for, at virksomheden bliver brugt til hvidvask og finansiering af terrorisme," fremgår det.

Finanstilsynet vurderer, at selskabets iboende risiko for at blive udnyttet til hvidvask eller til finansiering af terrorisme er "normal til høj" i forholdet til gennemsnittet af finansielle virksomheder i Danmark.

Denne vurdering underbygger Finanstilsynet med, at virksomheden har en "simpel forretningsmodel" uden mulighed for, at Coinifys kunder kan have indeståender i selskabet, dertil er der tale om "distancekunder" samt tjenesteydelser, der er egnede til hvidvask og terrorfinansiering.

Derudover giver Finanstilsynet Coinify påbud om at sikre, at virksomhedens hvidvaskansvarlige godkender politkker, kontroller og forretningsgange, fremgår det.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect