Den danske kryptobørs Coinify får hvidvask-påbud af Finanstilsynet

Danske Coinify, der står bag en handelsplatform for kryptovaluta, får to hvidvaskpåbud af Finanstilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Den danske kryptobørs Coinify indkasserer påbud efter, at Finanstilsynet har været på inspektion.

Det fremgår af en meddelelse fra tilsynet.

Finantilsynets besøg tilbage i april 2020 skete i forbindelse med en undersøgelse af hvidvaskområdet, og i den forbindelse faldt to påbud af til Coinify.

"Virksomheden får påbud om at revidere virksomhedens risikovurdering, således at den i tilstrækkelig grad identificerer og vurderer risikoen for, at virksomheden bliver brugt til hvidvask og finansiering af terrorisme," fremgår det.

Finanstilsynet vurderer, at selskabets iboende risiko for at blive udnyttet til hvidvask eller til finansiering af terrorisme er "normal til høj" i forholdet til gennemsnittet af finansielle virksomheder i Danmark.

Denne vurdering underbygger Finanstilsynet med, at virksomheden har en "simpel forretningsmodel" uden mulighed for, at Coinifys kunder kan have indeståender i selskabet, dertil er der tale om "distancekunder" samt tjenesteydelser, der er egnede til hvidvask og terrorfinansiering.

Derudover giver Finanstilsynet Coinify påbud om at sikre, at virksomhedens hvidvaskansvarlige godkender politkker, kontroller og forretningsgange, fremgår det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S