Den danske kryptobørs Coinify får hvidvask-påbud af Finanstilsynet

Danske Coinify, der står bag en handelsplatform for kryptovaluta, får to hvidvaskpåbud af Finanstilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Den danske kryptobørs Coinify indkasserer påbud efter, at Finanstilsynet har været på inspektion.

Det fremgår af en meddelelse fra tilsynet.

Finantilsynets besøg tilbage i april 2020 skete i forbindelse med en undersøgelse af hvidvaskområdet, og i den forbindelse faldt to påbud af til Coinify.

"Virksomheden får påbud om at revidere virksomhedens risikovurdering, således at den i tilstrækkelig grad identificerer og vurderer risikoen for, at virksomheden bliver brugt til hvidvask og finansiering af terrorisme," fremgår det.

Finanstilsynet vurderer, at selskabets iboende risiko for at blive udnyttet til hvidvask eller til finansiering af terrorisme er "normal til høj" i forholdet til gennemsnittet af finansielle virksomheder i Danmark.

Denne vurdering underbygger Finanstilsynet med, at virksomheden har en "simpel forretningsmodel" uden mulighed for, at Coinifys kunder kan have indeståender i selskabet, dertil er der tale om "distancekunder" samt tjenesteydelser, der er egnede til hvidvask og terrorfinansiering.

Derudover giver Finanstilsynet Coinify påbud om at sikre, at virksomhedens hvidvaskansvarlige godkender politkker, kontroller og forretningsgange, fremgår det.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S