Danske netbutikker kræver ændringer af konkurrenceregler: "Nu kom­mer der jo en min­dre ts­u­na­mi in­d­over, der hed­der Ama­zon"

Danske netbutikker går sammen med Dansk Erhverv for at ensrette reglerne for onlinehandel i Danmark.

Artikel top billede

Sammen med brancheorganisationen Dansk Erhverv langer en række danske netbutikker nu kraftigt ud efter Folketingets politikere.

Parterne efterlyser nye regler, der skal sikre mod skæv konkurrence på det voksende onlinemarked.

De mener nemlig, at de nuværende regler er med til at give udenlandske virksomheder frit spil til at slippe for flere af de regler, som danske virksomheder skal leve op til.

Det skriver Børsen.

"Vi er ganske enkelt nødt til at få kigget på de her konkurrencevilkår, for nu kommer der jo en mindre tsunami indover, der hedder Amazon," siger Jesper Boysen, topchef for elektronikkæden Power, til avisen.

Dansk Erhverv ønsker, at danske netbutikker underlægges de samme regler som udenlandske netbutikker.

Det er særligt reglerne om ophavsret og produktsikkerhed, som udenlandske virksomheder mener, at de er undtaget for, ifølge Dansk Erhverv.

Læs også: Egmont byder Amazon op til dans: Vil bruge en milliard kroner på at købe webshops i Skandinavien

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS