Antallet af ransomware-angreb mod virksomheder eksploderer: 2020 bliver rekordår

De seneste tre måneder har budt på en kæmpe stigning i antallet af ransomware-angreb, der rammer verden over, viser en ny rapport.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor meget antallet af ransomware-angreb stiger
  • Hvorfor vi ser en så markant stigning
  • Hvordan it-sikkerhedsfirmaet Check Point vurdere antallet kommer til at udvikle sig
584
3 min
Det er ikke nogen hemmelighed, at coronakrisen har været udnyttet stort af it-kriminelle verden over.

Men i løbet af de sidste tre måneder har hackerne kastet sig over et gammelt våben, der ellers var blevet lagt en smule på hylden.

Antallet af ransomware-angreb er nemlig steget eksplosivt i løbet af de seneste tre måneder.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job