One.com har købt fem selskaber på halvandet år: Flere opkøb kan være på vej

Hostingselskabet One.com gør klar til flere opkøb.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Det danskstiftede hostingselskab One.com har været på et massivt opkøbstogt i de seneste år, og planen er, at det skal fortsætte.

For selvom selskabet har opkøbt fem virksomheder i det seneste halvandet år, og One.com fremover primært skal vokse organisk ved egen kraft, kan der komme flere opkøb til.

Det siger selskabets topchef, Stephan Wolfram, til Berlingske.

"Men der kan komme opkøb. Branchen er inde i en konsolideringsfase, hvor mindre selskaber ikke vokser så meget, og markedet i sig selv kun vokser en til to procent. Vi vokser en del mere, så hvis størrelsen af og porteføljen i en virksomhed passer os, kan vi fortsat købe op," siger Stephan Wolfram til avisen.

Senest kunne Computerworld i juli fortælle, at One.com havde købt danske Larsen Data, der siden 2001 har varetaget driften af GratisDNS.dk.

Det kan du læse mere om her: One.com fortsætter massiv opkøbsbølge og køber Larsen Data

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job