Her er seks anbefalinger efter måneders usikkerhed om afgørende EU-dom: ”Lige nu gør mange af os sådan set noget ulovligt"

Siden juni har europæiske virksomheder og organisationer ventet på en afklaring af Schrems II-dommen. I mellemtiden bryder de fleste danske virksomheder loven, vurderer it-revisionsselskabet REVI-IT, der kommer med seks klare anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs seks konkrete værktøjer efter Schrems II-afgørelsen
  • Se hvorfor det er nødvendigt at foretage sig noget efter afgørelsen
  • Hvem afgørelsen er relevant for
863
4:30 min
I fire måneder har europæiske og danske virksomheder kigget forvirret på hinanden og spurgt sig selv om konsekvenserne af den såkaldte Schrems II-dom.

Dommen fra EU-domstolen betyder, at det overførselsgrundlag som Facebook indtil nu har benyttet til at flytte data fra EU til USA er kendt ugyldigt.

”Der er en periode nu, hvor vi alle sammen kigger på hinanden og spørger os selv, hvad gør vi nu? Der mener vi så, er der er nogle forholdsregler, man kan begynde at kigge på,” siger Liv Palmelund Osborg, der er Legal Director hos it-revisionsselskabet REVI-IT.

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos