Her er seks anbefalinger efter måneders usikkerhed om afgørende EU-dom: ”Lige nu gør mange af os sådan set noget ulovligt"

Siden juni har europæiske virksomheder og organisationer ventet på en afklaring af Schrems II-dommen. I mellemtiden bryder de fleste danske virksomheder loven, vurderer it-revisionsselskabet REVI-IT, der kommer med seks klare anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs seks konkrete værktøjer efter Schrems II-afgørelsen
  • Se hvorfor det er nødvendigt at foretage sig noget efter afgørelsen
  • Hvem afgørelsen er relevant for
863
4:30 min
I fire måneder har europæiske og danske virksomheder kigget forvirret på hinanden og spurgt sig selv om konsekvenserne af den såkaldte Schrems II-dom.

Dommen fra EU-domstolen betyder, at det overførselsgrundlag som Facebook indtil nu har benyttet til at flytte data fra EU til USA er kendt ugyldigt.

”Der er en periode nu, hvor vi alle sammen kigger på hinanden og spørger os selv, hvad gør vi nu? Der mener vi så, er der er nogle forholdsregler, man kan begynde at kigge på,” siger Liv Palmelund Osborg, der er Legal Director hos it-revisionsselskabet REVI-IT.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S