Her er seks anbefalinger efter måneders usikkerhed om afgørende EU-dom: ”Lige nu gør mange af os sådan set noget ulovligt"

Siden juni har europæiske virksomheder og organisationer ventet på en afklaring af Schrems II-dommen. I mellemtiden bryder de fleste danske virksomheder loven, vurderer it-revisionsselskabet REVI-IT, der kommer med seks klare anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs seks konkrete værktøjer efter Schrems II-afgørelsen
  • Se hvorfor det er nødvendigt at foretage sig noget efter afgørelsen
  • Hvem afgørelsen er relevant for
863
4:30 min
I fire måneder har europæiske og danske virksomheder kigget forvirret på hinanden og spurgt sig selv om konsekvenserne af den såkaldte Schrems II-dom.

Dommen fra EU-domstolen betyder, at det overførselsgrundlag som Facebook indtil nu har benyttet til at flytte data fra EU til USA er kendt ugyldigt.

”Der er en periode nu, hvor vi alle sammen kigger på hinanden og spørger os selv, hvad gør vi nu? Der mener vi så, er der er nogle forholdsregler, man kan begynde at kigge på,” siger Liv Palmelund Osborg, der er Legal Director hos it-revisionsselskabet REVI-IT.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S