Her er seks anbefalinger efter måneders usikkerhed om afgørende EU-dom: ”Lige nu gør mange af os sådan set noget ulovligt"

Siden juni har europæiske virksomheder og organisationer ventet på en afklaring af Schrems II-dommen. I mellemtiden bryder de fleste danske virksomheder loven, vurderer it-revisionsselskabet REVI-IT, der kommer med seks klare anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs seks konkrete værktøjer efter Schrems II-afgørelsen
  • Se hvorfor det er nødvendigt at foretage sig noget efter afgørelsen
  • Hvem afgørelsen er relevant for
863
4:30 min
I fire måneder har europæiske og danske virksomheder kigget forvirret på hinanden og spurgt sig selv om konsekvenserne af den såkaldte Schrems II-dom.

Dommen fra EU-domstolen betyder, at det overførselsgrundlag som Facebook indtil nu har benyttet til at flytte data fra EU til USA er kendt ugyldigt.

”Der er en periode nu, hvor vi alle sammen kigger på hinanden og spørger os selv, hvad gør vi nu? Der mener vi så, er der er nogle forholdsregler, man kan begynde at kigge på,” siger Liv Palmelund Osborg, der er Legal Director hos it-revisionsselskabet REVI-IT.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec