Sådan er København Kommunes public cloud-aftale skruet sammen: "Microsoft garanterer, at data forbliver inden for EU"

Interview: Koncern IT under Københavns Kommune har brugt over et år på at strikke den store public cloud-aftale, der er indgået med Atea og Microsoft. Det fortæller to centrale personer fra Koncern IT, der har været med i udformningen af aftalen. Se her, hvordan aftalen er skruet sammen og hvilke mindstekrav, Microsoft skal leve op til.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Koncern IT's store public cloud-aftale i forhold til GDPR og sikring af persondata
  • Se alle Koncern IT's mindstekrav til Microsofts databehandling
  • Hvordan Koncern IT forholder sig til follow the sun-problematikken
  • På hvilket område Koncern IT måtte genoverveje retningslinjer for at imøddekomme cloud-giganterne
  • Koncern IT's centrale jurists vurdering af om offentlige myndigheder kan gøre brug af public cloud
1.809
9:15 min
At flytte store offentlige it-projekter i public cloud giver gang på gang anledning til panderynker og masser af komplicerede problemstillinger i de offentlige it-forvaltninger.

For hvordan skal man sikre sine data, og hvordan må offentlige data flyde mellem landene, når de placeres hos de store grænseoverskridende tech-giganter?

En række af de spørgsmål måtte Koncern IT under Københavns Kommune bruge over et år på at afdække, da det i 2019 blev besluttet at public cloud-rejsen skulle undersøges.

Det fortæller Morten Ellegaard, afdelingschef og medlem af direktionen hos Koncern IT, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS