Sådan er København Kommunes public cloud-aftale skruet sammen: "Microsoft garanterer, at data forbliver inden for EU"

Interview: Koncern IT under Københavns Kommune har brugt over et år på at strikke den store public cloud-aftale, der er indgået med Atea og Microsoft. Det fortæller to centrale personer fra Koncern IT, der har været med i udformningen af aftalen. Se her, hvordan aftalen er skruet sammen og hvilke mindstekrav, Microsoft skal leve op til.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Koncern IT's store public cloud-aftale i forhold til GDPR og sikring af persondata
  • Se alle Koncern IT's mindstekrav til Microsofts databehandling
  • Hvordan Koncern IT forholder sig til follow the sun-problematikken
  • På hvilket område Koncern IT måtte genoverveje retningslinjer for at imøddekomme cloud-giganterne
  • Koncern IT's centrale jurists vurdering af om offentlige myndigheder kan gøre brug af public cloud
1.809
9:15 min
At flytte store offentlige it-projekter i public cloud giver gang på gang anledning til panderynker og masser af komplicerede problemstillinger i de offentlige it-forvaltninger.

For hvordan skal man sikre sine data, og hvordan må offentlige data flyde mellem landene, når de placeres hos de store grænseoverskridende tech-giganter?

En række af de spørgsmål måtte Koncern IT under Københavns Kommune bruge over et år på at afdække, da det i 2019 blev besluttet at public cloud-rejsen skulle undersøges.

Det fortæller Morten Ellegaard, afdelingschef og medlem af direktionen hos Koncern IT, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest