Sverige forbyder kommende operatører at anvende udstyr fra Huawei og ZTE i kommende 5G-net

Sverige forbyder al anvendelse af udstyr fra Huawei og ZTE på centrale funktioner i Sveriges kommende 5G-net.

Artikel top billede

Det kommende svenske 5G-net skal bygges helt uden udstyr fra de kinesiske selskaber Huawei og ZTE.

Sådan lyder det fra den svenske Post- og Telestyrelsen (PTS), der svarer til den danske Energistyrelsen og altså er den myndighed, der håndterer udmøntning af love og regler på området.

Post- og Telestyrelsen har netop godkendt de fire teleoperatører Hi3G Access (3), Net4Mobility (Tele2 og Telenor), Telia Sverige og Teracom som budgivere i den kommende auktion for 3,5 GHz og 2,3 GHz-frekvensbåndene i Sverige, der åbner 10. november.

Med godkendelsen følger krav om, at operatørerne ikke anvender udstyr fra Huawei og ZTE.

“Nyinstallation og ny implementering af centrale funktioner i frekvensbåndene må ikke udføres med produkter fra leverandørerne Huawei og ZTE,” lyder det fra PTS.

Operatørerne skal desuden udfase al nuværende udstyr fra Huawei og ZTE, hvis de vil anvende den eksisterende infrastruktur til det, der kaldes for ‘centrale funktioner’ i forbindelse med de kommende frekvensbånd.

Denne udfasning skal være helt afsluttet senest 1. januar 2025, hedder det.

Post- og Telestyrelsen meddeler, at de to kinesiske selskaber sættes på porten på grund af hensyn til den nationale sikkerhed.

Styrelsen har således formuleret kravene om at udelukke Huawei og ZTE sammen med militær og politi i Sverige.

“Det er afgørende for den fortsatte digitalisering af samfundet, at 5G-netværket bygges på en måde, der beskytter Sveriges sikkerhed. Vores tætte samarbejde med Forsvaret og sikkerhedspolitiet om godkendelse af ansøgerne har til formål at sikre dette,” lyder det fra PTS.

Huawei og ZTE har i flere år været genstand for en omfattende debat i en lang række lande, der er bekymrede over, at de kinesiske selskaber kommer til at få dyb adgang til data i forbindelse med etableringen af de vigtige 5G-netværk.

PTS kræver desuden, at centrale job-funktioner i forbindelse med 5G skal placeres i Sverige.

Du finder hele meddelelsen fra den svenske Post- og Telestyrelsen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S