Adobe klar med en stribe kritiske sikkerhedsopdateringer til 10 udbredte programmer

10 udbredte Adobe-programmer har modtaget kritiske sikkerhedsopdateringer, der kommer uden for den traditionelle opdateringscyklus.

Artikel top billede

Photoshop, Illustrator og Indesign er blandt de i alt 10 Adobe-programmer, der netop har modtaget akutte og kritiske sikkerhedsopdateringer, skriver Zdnet.

Normalt udgiver Adobe på fast månedlig basis denne type patches, men de seneste sikkerhedsopdateringer kommer uden for normale opdateringscyklus.

Ifølge mediet var Adobe Illustrator det første program, der 20. oktober, modtag opdateringen, der lapper i alt syv kritiske sårbarheder.

Adobe oplyser, at der for Illustrator og Indesigns vedkommende er tale om sårbarheder knyttet til hukommelsen, der kan udnyttes til at ”eksekvere arbitrær kode."

Det er ifølge Zdnet følgende 10 programmer, der har modtaget sikkerhedsopdateringer:

- Adobe Illustrator

- Dreamweaver

- Marketo

- Animate

- After Effects

- Photoshop

- Premiere Pro

- Media Encoder

- InDesign

- Creative Clouds (desktop-appen til både Windows og Mac)

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S