Adobe klar med en stribe kritiske sikkerhedsopdateringer til 10 udbredte programmer

10 udbredte Adobe-programmer har modtaget kritiske sikkerhedsopdateringer, der kommer uden for den traditionelle opdateringscyklus.

Artikel top billede

Photoshop, Illustrator og Indesign er blandt de i alt 10 Adobe-programmer, der netop har modtaget akutte og kritiske sikkerhedsopdateringer, skriver Zdnet.

Normalt udgiver Adobe på fast månedlig basis denne type patches, men de seneste sikkerhedsopdateringer kommer uden for normale opdateringscyklus.

Ifølge mediet var Adobe Illustrator det første program, der 20. oktober, modtag opdateringen, der lapper i alt syv kritiske sårbarheder.

Adobe oplyser, at der for Illustrator og Indesigns vedkommende er tale om sårbarheder knyttet til hukommelsen, der kan udnyttes til at ”eksekvere arbitrær kode."

Det er ifølge Zdnet følgende 10 programmer, der har modtaget sikkerhedsopdateringer:

- Adobe Illustrator

- Dreamweaver

- Marketo

- Animate

- After Effects

- Photoshop

- Premiere Pro

- Media Encoder

- InDesign

- Creative Clouds (desktop-appen til både Windows og Mac)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job