Nuldags-sårbarhed i Chrome udnyttes af hackere - andre systemer kan også være ramt

En kritisk nuldags-sårbarhed er opdaget i Google Chrome, og hackere er allerede i gang med at udnytte den. Formentlig er andre browsere og systemer også ramt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Info om nuldags-sårbarheden
  • relevante links
208
1:15 min
Der er fundet en alvorlig nuldags-sårbarhed i Google Chrome, som hackere allerede er i fuld sving med at udnytte. Buggen kan lede til såkaldt ”heap buffer overflow”.

Sårbarheden i Chrome gælder både for versionerne til Windows, Mac og Linux.

Buggen findes i kodebiblioteket FreeType, som bruges til at rendere skriftfonte, og som er indlejret i Chrome.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura