Museum: Enigma fortæller historien om it og kommunikation fra fastnet til fake news

Museet Enigma vil favne over fortid, nutid og fremtid og fortælle om kommunikationsteknologiens historie og om, hvordan den har formet vores kultur og adfærd.

Artikel top billede

Ved udgangen af 2021 slår det stærkt ombyggede museum Enigma igen dørene op for publikum.

Museet – der er arvtager til Post & Tele Museum, som indtil 2015 lå i Købmagergade i hjertet af København – nåede aldrig rigtig at åbne igen efter coronanedlukningen. Blandt andet fordi det kolliderede med ombygningsplanerne.

Men i slutningen af 2021 er ombygningen færdig, og Enigma slår igen dørene op på adressen Øster Allé 1 i København.

Hvor det gamle Post & Tele Museum undertiden kunne være en lidt støvet sag, har det nye Enigma ambition om at være et mere ambitiøst museumsprojekt.

Blandt ved at undersøge nutid og fremtid inden for emner såsom overvågning, digital dannelse og fake news.

I fire udstillings- og aktivitetsområder vil det nye Enigma således undersøge og formidle kommunikationshistorie samt se nærmere på nutid og fremtid inden for så forskellige emner som:

Kommunikation i krisetider, teknologi og innovation, computerspil og leg med teknologi.

Se mere på www.enigma.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S