Museum: Enigma fortæller historien om it og kommunikation fra fastnet til fake news

Museet Enigma vil favne over fortid, nutid og fremtid og fortælle om kommunikationsteknologiens historie og om, hvordan den har formet vores kultur og adfærd.

Artikel top billede

Ved udgangen af 2021 slår det stærkt ombyggede museum Enigma igen dørene op for publikum.

Museet – der er arvtager til Post & Tele Museum, som indtil 2015 lå i Købmagergade i hjertet af København – nåede aldrig rigtig at åbne igen efter coronanedlukningen. Blandt andet fordi det kolliderede med ombygningsplanerne.

Men i slutningen af 2021 er ombygningen færdig, og Enigma slår igen dørene op på adressen Øster Allé 1 i København.

Hvor det gamle Post & Tele Museum undertiden kunne være en lidt støvet sag, har det nye Enigma ambition om at være et mere ambitiøst museumsprojekt.

Blandt ved at undersøge nutid og fremtid inden for emner såsom overvågning, digital dannelse og fake news.

I fire udstillings- og aktivitetsområder vil det nye Enigma således undersøge og formidle kommunikationshistorie samt se nærmere på nutid og fremtid inden for så forskellige emner som:

Kommunikation i krisetider, teknologi og innovation, computerspil og leg med teknologi.

Se mere på www.enigma.dk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job