Bredbåndspuljen lukker for ansøgninger til midnat: Her er alt du skal vide om bredbåndspuljen på 98,5 millioner kroner

Det er ved at være sidste chance, hvis du skal have del i statens 98,5 millioner kroner, der er øremærket til at sikre lynhurtigt bredbånd landets udkantsområder. Computerworld giver dig her den fulde guide til, hvordan du søger, og hvor stor bredbåndspuljens virkning har været indtil videre.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på bredbåndspuljen
  • Se tallene og vurder hvorvidt bredbåndspuljen har virket
  • Læs hvorfor dansk erhvervsliv og regeringen gerne vil afskaffe puljen, mens et politisk flertal mener, ordningen skal forlænges
  • Se dækningsgrader for hurtigt bredbånd i hele landet
  • Tjek puljens størrelse og bliv klogere på, hvordan du søger om tilskud til dit bredbåndsprojekt før midnat
1.136
5:45 min
Skal din bolig, virksomhed eller dit sommerhus have tilskud til at opgradere til hurtigere bredbånd, så er det ved at være sidste chance for i år.

Ved midnat er der nemlig deadline for at søge om tilskud fra Energistyrelsens bredbåndspulje, der i 2020 er på 98,5 millioner kroner.

Og da regeringen har lagt op til at skrotte bredbåndspuljen i sit finanslovsudspil, er det måske sidste chance overhovedet for at søge om tilskud fra puljen for beboere og virksomheder i landets landzoner og sommerhusområder.

Derfor er Computerworld nu klar med en guide om alt, hvad du skal vide om bredbåndspuljen og puljens måske sidste ansøgnings- og tilskudsrunde.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse