Sentia vinder public cloud-aftale hos DR efter genudbud og hård kritik

Det blev Sentia, der sikrede sig public cloud-opgaven hos DR i en aftale til 20 millioner kroner. Udbuddet har tidligere været udsat for hård kritik og fik i sin oprindelige form ingen ansøgninger.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om public cloud-udbuddet fra DR
  • Så mange leverandører kæmpede om opgaven
559
3 min
DR har flere måneder efter et fejlslagen udbud i marts skrevet under med it-leverandøren Sentia om en public cloud-aftale til 20 millioner kroner.

I første udbudsforløb valgte ingen it-leverandører at byde ind på opgaven, der blev kritiseret skarpt af blandt andre cloud-virksomheden Cloudeon, og som siden blev genudbud i en ny form.

Denne gang valgte tre leverandører at byde på anden version af cloud-opgaven, som Sentia altså endte med at løbe med.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura