Derfor er SAP ramt af kæmpe nedtur trods stor stigning i indtjeningen

ComputerViews: Mægtige SAP’s markedsværdi er på et øjeblik styrtdykket i den største enkeltstående nedtur for selskabet siden 1999. Selskabet er krise. Se her hvorfor.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om SAP's nedtur - og hvad de kommende år kommer til at byde på for selskabet.
  • Læs SAP's danske landechef, Jørn Jacobsens, forklaring på krisen.
889
4:30 min
ComputerViews: Europas største software-virksomhed, tyske SAP, er i krise, selv om selskabet tjener styrtende med penge.

Sådan ser virkeligheden for det mægtige selskab efter noget af en rutsjetur i forbindelse med offentliggørelsen af resultatet for tredje regnskabskvartal tidligere på ugen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS