Den gigantiske børsnotering af Ant Group er aflyst: Kinesiske myndigheder trækker håndbremsen

Fintech-selskabet Ant Group var på vej med verdens største børsnotering, men det har de kinesiske myndigheder nu sat en stopper for.

Artikel top billede

Det Jack Ma-ledede selskab Ant Group var på vej til at slå alle eksisterende rekorder med selskabets fortstående børsnotering torsdag 5. november.

Men de kinesiske myndigheder har umiddelbart sat en stopper for den storstilede børsnotering.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Børsnotering skulle værdiansætte selskabet til svimlende 315 milliarder dollar, hvilket blandt andet overstiger værdien af amerikanske Mastercard.

Men mandag denne uge blev Alibaba-stifteren Jack Ma og Ant Groups ledelse indkaldt til et møde med den kinesiske centralbank og finanstilsyn.

Herefter stod det klart, at børsnoteringen, der skulle finde sted i Shanghai samt Hong Kong, foreløbigt er suspenderet.

Ant Group er Alibabas finansielle ben, der blandt andet står bag betalingstjenesten Alipay.

Mediet skriver, at aflysningen drejer sig om regulatoriske ændringer i banksektoren, der gør, at selskabets børsprospekt ikke overhoveder betingelserne for en børsnotering længere.

"Det peger klart på, at der er stramninger i reguleringen på vej, som vil ramme Ant Groups indtjening negativt. For at undgå en udstedelse til en meget høj prisfastsættelse, som der var udsigt til, og efterfølgende stort kurstab, når de nye regler annonceres, giver det mening at beskytte investorerne ved at udskyde IPO’en og ændre prospektet til investorerne," skriver Allan Von Mehren, chefanalytiker i Danske Bank, til Finans.

Forud for børsnoteringen af Ant Group, har der været stor interesse blandt investorerne. Aktien har været overtegnet 284 gange alene fra de finansielle investorer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S