Den gigantiske børsnotering af Ant Group er aflyst: Kinesiske myndigheder trækker håndbremsen

Fintech-selskabet Ant Group var på vej med verdens største børsnotering, men det har de kinesiske myndigheder nu sat en stopper for.

Artikel top billede

Det Jack Ma-ledede selskab Ant Group var på vej til at slå alle eksisterende rekorder med selskabets fortstående børsnotering torsdag 5. november.

Men de kinesiske myndigheder har umiddelbart sat en stopper for den storstilede børsnotering.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Børsnotering skulle værdiansætte selskabet til svimlende 315 milliarder dollar, hvilket blandt andet overstiger værdien af amerikanske Mastercard.

Men mandag denne uge blev Alibaba-stifteren Jack Ma og Ant Groups ledelse indkaldt til et møde med den kinesiske centralbank og finanstilsyn.

Herefter stod det klart, at børsnoteringen, der skulle finde sted i Shanghai samt Hong Kong, foreløbigt er suspenderet.

Ant Group er Alibabas finansielle ben, der blandt andet står bag betalingstjenesten Alipay.

Mediet skriver, at aflysningen drejer sig om regulatoriske ændringer i banksektoren, der gør, at selskabets børsprospekt ikke overhoveder betingelserne for en børsnotering længere.

"Det peger klart på, at der er stramninger i reguleringen på vej, som vil ramme Ant Groups indtjening negativt. For at undgå en udstedelse til en meget høj prisfastsættelse, som der var udsigt til, og efterfølgende stort kurstab, når de nye regler annonceres, giver det mening at beskytte investorerne ved at udskyde IPO’en og ændre prospektet til investorerne," skriver Allan Von Mehren, chefanalytiker i Danske Bank, til Finans.

Forud for børsnoteringen af Ant Group, har der været stor interesse blandt investorerne. Aktien har været overtegnet 284 gange alene fra de finansielle investorer.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S