Svensk forsikrings-gigant har delt persondata på en million kunder med Facebook, Google og Microsoft

Et af Sveriges største forsikringsselskaber, Folksam, har videregivet persondata på omkring en million kunder til amerikanske tech-giganter som Facebook, Google og Microsoft.

Artikel top billede

Den svenske forsikringskæmpe Folksam har delt kundernes persondata med amerikanske tech-giganter som Google, Facebook og Microsoft.

Det var under en intern kontrol i forsikringsselskabet, at fejlen blev opdaget. Datadelingen blev stoppet omgående.

Det skriver det svenske it-medie Computersweden.

Folksam har efterfølgende bedt tech-giganterne om at slette de delte persondata, hvoraf nogle er af følsom karakter.

Det er eksempelvis personfølsomme data som CPR-numre, men også information om tegning af graviditetsforsikringer og fagforeningsforsikringer.

"Dette bør ikke ske, og vi arbejder nu hårdt på at sikre, at det aldrig sker igen. Vi kortlægger hvilke personlige data, vi deler med vores partnere, og hvordan vi deler dem. Vi arbejder parallelt for at sikre, at vi har rutiner og opdaterede aftaler på plads," lyder det fra Jens Wikström, leder af marketing og salg hos Folksam, til mediet.

Datadelingen, der også er sket til Linkedin og Adobe, er fundet sted siden 2005, fremgår det.

Størstedelen af datadelingen skulle dog være fundet sted fra 2015 og frem til i dag - hovedsageligt til Facebook og Google.

Oplysningerne og kunderne er blevet brugt i analyseværktøjer og scripts. Her har formålet været at give kunderne tilpassede tilbud, men her medfulgte de følsomme data ved en fejl.

Folksam har kontaktet tech-giganterne, der melder tilbage, at de følsomme data ikke er blevet benyttet, fremgår det.

Selskabet har indberettet hændelsen til de svenske datamyndigheder, Datainspektionen, i henhold til GDPR-lovgivningen.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S