Google Chrome patcher endnu en alvorlig nuldags-sårbarhed: Hackere i fuld gang med udnytte sikkerhedshullet

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for endnu en nuldags-sårbarhed, som hackere er i fuld gang med at udnytte.

Artikel top billede

Der er fundet endnu en nuldags-sårbarhed i Googles Chrome-browser.

Google har netop udgivet en sikkerhedsopdatering, der patcher 10 forskellige sårbarheder, hvor en af dem er en nuldags-sårbarhed, som i øjeblikket udnyttes i stor stil af hackere.

Det skriver ZDNet.

Nuldags-sårbarheden, kaldet CVE-2020-16009, blev opdaget af Googles Threat Analysys Group (TAG), der er selskabets sikkerhedshold, som opsporer og monitorer trusselsbilledet.

Google har endnu ikke offentliggjort sårbarheden eller hvlken gruppe, der udnytter den, fremgår det.

Det sker angiveligt for at sikre Chrome-brugerne mere tid til at installere opdateringeren og derved forhindre andre aktører i at udnytte sårbarheden.

Nuldags-sårbarheden skulle findes i V8, der er en Chrome-komponent, som håndterer JavaScript-kode.

Det er anden gang på to uger, at Google har opdaget udnyttelsen af en nuldags-sårbarhed.

20. oktober udgav Google sikkerhedsopdateringen til at patche CVE-2020-15999, der ramte Chrome-versionerne til Windows, Mac og Linux.

Buggen fandtes her i kodebiblioteket FreeType, som bruges til at rendere skriftfonte, og som er indlejret i Chrome.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland