Google Chrome patcher endnu en alvorlig nuldags-sårbarhed: Hackere i fuld gang med udnytte sikkerhedshullet

Google Chrome er klar med en ny sikkerhedsopdatering, der lukker ned for endnu en nuldags-sårbarhed, som hackere er i fuld gang med at udnytte.

Artikel top billede

Der er fundet endnu en nuldags-sårbarhed i Googles Chrome-browser.

Google har netop udgivet en sikkerhedsopdatering, der patcher 10 forskellige sårbarheder, hvor en af dem er en nuldags-sårbarhed, som i øjeblikket udnyttes i stor stil af hackere.

Det skriver ZDNet.

Nuldags-sårbarheden, kaldet CVE-2020-16009, blev opdaget af Googles Threat Analysys Group (TAG), der er selskabets sikkerhedshold, som opsporer og monitorer trusselsbilledet.

Google har endnu ikke offentliggjort sårbarheden eller hvlken gruppe, der udnytter den, fremgår det.

Det sker angiveligt for at sikre Chrome-brugerne mere tid til at installere opdateringeren og derved forhindre andre aktører i at udnytte sårbarheden.

Nuldags-sårbarheden skulle findes i V8, der er en Chrome-komponent, som håndterer JavaScript-kode.

Det er anden gang på to uger, at Google har opdaget udnyttelsen af en nuldags-sårbarhed.

20. oktober udgav Google sikkerhedsopdateringen til at patche CVE-2020-15999, der ramte Chrome-versionerne til Windows, Mac og Linux.

Buggen fandtes her i kodebiblioteket FreeType, som bruges til at rendere skriftfonte, og som er indlejret i Chrome.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S