Apple risikerer at mangle strøm-chips til iPhone 12

Ifølge kilder kæmper Apple med mangel på strømstyrings-chips til iPhones og andre enheder i et kvartal, der typisk skulle være et af Apples mest travle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple kæmper med mangel på strømstyrings-chips i et kvartal, der ellers med lanceringen af den nye iPhone 12 var udset til at blive en af de mest travle.

Det skriver Bloomberg.

Stigende efterspørgsel efter silicium på tværs af en række produkter samt ændringer i forsyningskæden som følge af Covid-19 er ifølge kilderne de vigtigste årsager til manglen.

Kilde fortæller til Bloomberg, at det er uvist om mangel på de vigtige chips vil betyde en nedgang i udbuddet af iPhone 12 eller andre Apple-produkter.

Læs også: Test: Apples nye iPhone er bygget til fart og stil: Så gode er iPhone 12 og iPhone 12 Pro

Strømstyrings-chips bruges til at styre opladningen af telefonen og til løbende at administrere enhedens strømforbrug.

Den centrale chip-producent hos Apple, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., oplyste for et par måneder siden, at 5G-smartphones kræver op til 40 procent mere chip-indhold sammenlignet 4G.

Samtidig har kunder, producenter og distributører købt op af frygt for at løbe tør, lyder det.

Ind til videre forventer Apple ifølge dets hjemmeside, at iPhone 12 Pro-modeller vil lande hos amerikanske kunder i slutningen af november eller begyndelsen af december.

Læs også: Skal du tage en Pro eller ej? Sådan vælger du imellem iPhone 12 og 12 Pro

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory