Apple risikerer at mangle strøm-chips til iPhone 12

Ifølge kilder kæmper Apple med mangel på strømstyrings-chips til iPhones og andre enheder i et kvartal, der typisk skulle være et af Apples mest travle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple kæmper med mangel på strømstyrings-chips i et kvartal, der ellers med lanceringen af den nye iPhone 12 var udset til at blive en af de mest travle.

Det skriver Bloomberg.

Stigende efterspørgsel efter silicium på tværs af en række produkter samt ændringer i forsyningskæden som følge af Covid-19 er ifølge kilderne de vigtigste årsager til manglen.

Kilde fortæller til Bloomberg, at det er uvist om mangel på de vigtige chips vil betyde en nedgang i udbuddet af iPhone 12 eller andre Apple-produkter.

Læs også: Test: Apples nye iPhone er bygget til fart og stil: Så gode er iPhone 12 og iPhone 12 Pro

Strømstyrings-chips bruges til at styre opladningen af telefonen og til løbende at administrere enhedens strømforbrug.

Den centrale chip-producent hos Apple, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., oplyste for et par måneder siden, at 5G-smartphones kræver op til 40 procent mere chip-indhold sammenlignet 4G.

Samtidig har kunder, producenter og distributører købt op af frygt for at løbe tør, lyder det.

Ind til videre forventer Apple ifølge dets hjemmeside, at iPhone 12 Pro-modeller vil lande hos amerikanske kunder i slutningen af november eller begyndelsen af december.

Læs også: Skal du tage en Pro eller ej? Sådan vælger du imellem iPhone 12 og 12 Pro

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS