Folkeskole-elevs data ligger spredt ud på servere i 15 lande

En dansk folkeskole-elevs data er blevet spredt ud til i alt 15 lande, ligesom der angiveligt gennemføres massiv samkørsel af data.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En dansk folkeskole-elevs data ligger på servere i hele 15 lande. skriver bladet Folkeskolen.

Bladet fortæller om it-manden Christian Wadskov fra Brøndby, som har fået aktindsigt i Brøndby Kommunes behandling af data på hans datter, som i sommer gik ud af folkeskolen.

Aktindsigten viser, at de data, som kommunen har indsamlet på datteren, dækker over data om helbred, religion og lignende af både følsom og ikke-følsom karakter.

De ligger nu på servere i 15 lande fra ‘Japan i øst til Argentina i vest,’ som det hedder.

De øvrige lande er USA, Polen, Ungarn, Tyskland, Rumænien, Tjekket, Slovakiet, Irland, Storbritannien, Frankrig, Holland, Danmark og Sverige.

Bladet kalder skolerne for en ‘datasuperspredere.’

“At dataene ligger i 15 lande, skyldes sandsynligvis, at firmaer har udviklere og servere i de lande. Er der indgået en databehandleraftale, er det fuldt lovligt. Det mest imponerende er egentlig mængden af lande. De kan altså ske fejl, så data pludselig er offentligt tilgængelige. Det er set før. Jo flere steder data er spredt, jo større er risikoen for det naturligvis,” siger en bekymret Christian Wadskov til bladet.

Du kan læse hele artiklen, der følger datasporet, i bladet Folkeskolen her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S