Folkeskole-elevs data ligger spredt ud på servere i 15 lande

En dansk folkeskole-elevs data er blevet spredt ud til i alt 15 lande, ligesom der angiveligt gennemføres massiv samkørsel af data.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En dansk folkeskole-elevs data ligger på servere i hele 15 lande. skriver bladet Folkeskolen.

Bladet fortæller om it-manden Christian Wadskov fra Brøndby, som har fået aktindsigt i Brøndby Kommunes behandling af data på hans datter, som i sommer gik ud af folkeskolen.

Aktindsigten viser, at de data, som kommunen har indsamlet på datteren, dækker over data om helbred, religion og lignende af både følsom og ikke-følsom karakter.

De ligger nu på servere i 15 lande fra ‘Japan i øst til Argentina i vest,’ som det hedder.

De øvrige lande er USA, Polen, Ungarn, Tyskland, Rumænien, Tjekket, Slovakiet, Irland, Storbritannien, Frankrig, Holland, Danmark og Sverige.

Bladet kalder skolerne for en ‘datasuperspredere.’

“At dataene ligger i 15 lande, skyldes sandsynligvis, at firmaer har udviklere og servere i de lande. Er der indgået en databehandleraftale, er det fuldt lovligt. Det mest imponerende er egentlig mængden af lande. De kan altså ske fejl, så data pludselig er offentligt tilgængelige. Det er set før. Jo flere steder data er spredt, jo større er risikoen for det naturligvis,” siger en bekymret Christian Wadskov til bladet.

Du kan læse hele artiklen, der følger datasporet, i bladet Folkeskolen her.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect