TDC-topchef efter overskud på trods af kundeflugt og faldende omsætning: "Vi har været rigtig dygtige til at reducere omkostningerne"

Interview: Omsætningen hos TDC falder med mere end fem procent sammenlignet med sidste år. Alligevel lykkedes det selskabet at forhindre et større fald på bundlinjen. Det skyldes især opsplitningen af TDC, lyder det fra finansdirektør, Lasse Pilgaard.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Lasse Pilgaards kommentarer til TDC's seneste regnskab
  • Hvorfor TDC mener, at et stagnerende resultat alligevel er godt nyt
618
3:15 min
Nedskæringer i udgifterne er årsagen til, at TDC Group kan præsentere et regnskab, der rammer samme resultat som tredje kvartal året før.

For selvom bundlinjen er den samme, så falder omsætningen hos TDC med mere end fem procent eller omkring 220 millioner kroner.

Det skyldes dog ikke, at de seneste tre måneder har været dårlige, forklarer finansdirektør i Danmarks største teleselskab, Lasse Pilgaard.

"Vores toplinje falder i det her kvartal. Det er ikke et udtryk for at vi ikke har været dygtige nok i de sidste tre måneder. Vores forretning fungerer sådan, så når vi mister kunder sidste år og i de tidligere kvartaler, så mærker vi effekten af det nu," siger finansdirektøren til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S