TDC-topchef efter overskud på trods af kundeflugt og faldende omsætning: "Vi har været rigtig dygtige til at reducere omkostningerne"

Interview: Omsætningen hos TDC falder med mere end fem procent sammenlignet med sidste år. Alligevel lykkedes det selskabet at forhindre et større fald på bundlinjen. Det skyldes især opsplitningen af TDC, lyder det fra finansdirektør, Lasse Pilgaard.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Lasse Pilgaards kommentarer til TDC's seneste regnskab
  • Hvorfor TDC mener, at et stagnerende resultat alligevel er godt nyt
618
3:15 min
Nedskæringer i udgifterne er årsagen til, at TDC Group kan præsentere et regnskab, der rammer samme resultat som tredje kvartal året før.

For selvom bundlinjen er den samme, så falder omsætningen hos TDC med mere end fem procent eller omkring 220 millioner kroner.

Det skyldes dog ikke, at de seneste tre måneder har været dårlige, forklarer finansdirektør i Danmarks største teleselskab, Lasse Pilgaard.

"Vores toplinje falder i det her kvartal. Det er ikke et udtryk for at vi ikke har været dygtige nok i de sidste tre måneder. Vores forretning fungerer sådan, så når vi mister kunder sidste år og i de tidligere kvartaler, så mærker vi effekten af det nu," siger finansdirektøren til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse