Alibaba-købmands personfølsom data ligger nu på dark web

Mail-id’er, telefonnumre og hele adresser er udbudt til salg på dark web, efter at hackere havde held til at bryde ind i en online købmandskæde.

Artikel top billede

Cyberkriminelle har stjålet personlige oplysninger om millioner af brugere fra den største indiske internetkøbmand Bigbasket.

Det skriver Bloomberg.

Bigbasket-medstifter og administrerende direktør Hari Menon bekræftede angrebet, som først blev rapporteret af den amerikanske cybersikkerhedsvirksomheden Cyble Inc.

De stjålne data, der inkluderer følsomme oplysninger som mail-id'er, telefonnumre og adresser, er blevet lagt til salg på dark web til mere end 40.000 dollar, konstaterer Cybel Inc i et blogopslag. Det svarer til 250.800 danske kroner.

"Der har været et databrud, og vi har indgivet en sag til cyberkriminalitetspolitiet," har Menon udtalt. Han bekræftede dog ikke omfanget af angrebet grundet den igangværende efterforskning.

”Efterforskerne har bedt os om ikke at afsløre nogen detaljer, da det kan hæmme efterforskningen,” lød forklaringen.

Men de indiske myndigheder er dårligt rustede til at håndtere digitale efterforskninger.

Bangalore, landets teknologi hub, har oprettet otte politimyndigheder inden for it-kriminalitet i løbet af det sidste år. Hver afdeling er ledet af en politiinspektør, men meget af personalet er ikke uddannet til at undersøge phishing, hacking og andre typer onlineangreb.

Nogle af de nyetablerede bureauer modtager hundredvis af klager hver måned, men det er et fåtal, der bliver opklaret.

Bigbasket, der har hovedkvarter i Bangalore, leverer dagligvarer og husholdningsprodukter til kunder i over 20 byer.

Cyberkriminalitet stiger overalt i verden, da forbrugere, der er under lock down, rykker online – også for at bestille dagligvarer.

Alibaba Group Holding Ltd, der er Bigbaskets største aktionær, var også tidligere på året mål for hackere, der infiltrerede en database ejet af en af organisationens underselskaber.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos