Alibaba-købmands personfølsom data ligger nu på dark web

Mail-id’er, telefonnumre og hele adresser er udbudt til salg på dark web, efter at hackere havde held til at bryde ind i en online købmandskæde.

Artikel top billede

Cyberkriminelle har stjålet personlige oplysninger om millioner af brugere fra den største indiske internetkøbmand Bigbasket.

Det skriver Bloomberg.

Bigbasket-medstifter og administrerende direktør Hari Menon bekræftede angrebet, som først blev rapporteret af den amerikanske cybersikkerhedsvirksomheden Cyble Inc.

De stjålne data, der inkluderer følsomme oplysninger som mail-id'er, telefonnumre og adresser, er blevet lagt til salg på dark web til mere end 40.000 dollar, konstaterer Cybel Inc i et blogopslag. Det svarer til 250.800 danske kroner.

"Der har været et databrud, og vi har indgivet en sag til cyberkriminalitetspolitiet," har Menon udtalt. Han bekræftede dog ikke omfanget af angrebet grundet den igangværende efterforskning.

”Efterforskerne har bedt os om ikke at afsløre nogen detaljer, da det kan hæmme efterforskningen,” lød forklaringen.

Men de indiske myndigheder er dårligt rustede til at håndtere digitale efterforskninger.

Bangalore, landets teknologi hub, har oprettet otte politimyndigheder inden for it-kriminalitet i løbet af det sidste år. Hver afdeling er ledet af en politiinspektør, men meget af personalet er ikke uddannet til at undersøge phishing, hacking og andre typer onlineangreb.

Nogle af de nyetablerede bureauer modtager hundredvis af klager hver måned, men det er et fåtal, der bliver opklaret.

Bigbasket, der har hovedkvarter i Bangalore, leverer dagligvarer og husholdningsprodukter til kunder i over 20 byer.

Cyberkriminalitet stiger overalt i verden, da forbrugere, der er under lock down, rykker online – også for at bestille dagligvarer.

Alibaba Group Holding Ltd, der er Bigbaskets største aktionær, var også tidligere på året mål for hackere, der infiltrerede en database ejet af en af organisationens underselskaber.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS