BEC's nye CISO er politimand og sikkerheds-nørd: "Det er helt fantastisk at kunne kombinere sin passion med sit arbejde"

Interview: Næsten fem måneder skulle der gå, før BEC fandt sin nye mand på posten som CISO. Og den nye kandidat har sikkerhed i sit arbejds-DNA.

Artikel top billede

(Foto: BEC)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad BECs nye CISO har gjort sig af overvejelser om sin nye stilling.
  • Læs mere om Adam Sandenholts store passion for sikkerhed.
642
3:15 min
“Vi vil gerne have en meget erfaren profil, der kan sit stof inden for både it-sikkerhed og databeskyttelse.”

Sådan lød ønsket fra BEC's direktør for Infrastructure & Operations, René Munk-Nissen, tilbage i juni, da BEC's nu forhenværende CISO fratrådte sin stilling.

Og nu fik BEC efter fem måneder sin nye mand på posten. Efter Sune Mortensen kommer Adam Sandenholt, der tiltrådt posten 1. november.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics